Нейно превъзходителство Марияна Бояджиева е извънреден и пълномощен посланик на България в Алжир. Тя е дипломат от кариерата с опит в мисиите ни в Италия и Франция. Макар да е сравнително отскоро в столицата Алжир, Марияна отлично знае, че страната е сред световните лидери по залежи и износ на природен газ и нефт, ключов енергиен доставчик за ЕС.
Потенциалът на Алжир го поставя сред важните външнотърговски партньори на България в арабския свят. Според Марияна Бояджиева алжирската страна проявява подчертан интерес към развитието на туризма и създаването на делови контакти с наши институции и агенции. Обаче в "Покана за пътуване" няма да разговаряме с нашия посланик за геополитика. Помолих я да ни разкаже за някое интересно място, което е посетила през шестте месеца, откакто е на мандат в Алжир.
Оран, за който ни разказва българският посланик в Алжир Марияна Бояджиева е вторият по големи град в северноафриканската държава със своите повече от 800 хиляди жители. Освен това има древна история. Корените му се губят през 10 век, когато селището е основано от маври, андалуски търговци, после преминава в ръцете на испанците, на пирати, на турци, на французи… И всеки е оставил своя отпечатък.
Оран е най-близкият до Европа град на Алжир. Разположен е на Средиземно море и в него се развива действието на романа Чумата от Албер Камю. От Марияна Бояджиева разбираме, че това не е случайно. Името на града на арабски език означава "два лъва" и идва от легендата, че преди маврите да основат селище, мястото е било царство на величествените котки. Заселниците започнали да избиват лъвовете. Последните два от тях гледали хората от хълма до града и плачели за близките си. Затова на герба на Оран има два червени и един златен лъв. До този град ни завежда посланика ни в Алжир Марияна Бояджиева. Тя обеща да разкаже в Покана за пътуване и за друго посетено от нея селище – Константин.
Снимки – Марияна Бояджиева
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg