Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предлагат преместването на Младежкия дом във Варна. Ще имат ли младите свое пространство?

| обновено на 16.09.23 в 11:26
Снимка: https://baa.kab.bg/

Над 60 години Младежкият дом във Варна е една от емблемите на града. До този момент той е функционирал с цел да подпомага младежите и техните организации в морската столица. Там те осъществяват инициативи, насочени от и към младите хора. Сградата и досега приема множество конференции, обучения, целеви работни групи, концерти и изложби.  

В началото на тази седмица над 40 граждански организации алармираха,че на следващото заседание на Общинския съвет във Варна, ще бъде внесено предложение за преместване на Младежкия дом в друга нефункционална сграда, а в обновеното през 2017 г. здание ще бъде настанен Общинския детски комплекс. 

Kоментар в "Нашият ден“ направи инициаторът на кампанията против преместването – госпожа Дарина Иванова, председател на Морски клуб "Приятели на морето", Варна.

Въпреки че вече от различни звена започва да се говори и да се потвърждава намерението за преместване, председателят на Общинския съвет във Варна - Тодор Балабанов коментира така:

"Какво ще се случи със сградата, която е една от причините Варна да е избрана за Европейска младежка столица и дали градът ще остави на заден план младите хора във века, когато целия свят се стреми да им предостави равен достъп, предстои да разберем".

Защо е важно младите хора на възраст от 15 до 29 години да имат свое пространство, в което да обединяват идеите си, както и защо трябва да продължи да съществува тозиобщ притегателен център, специално предназначен за нуждите на организациите, където да могат да провеждат своите инициативи.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46