Над 60 години Младежкият дом във Варна е една от емблемите на града. До този момент той е функционирал с цел да подпомага младежите и техните организации в морската столица. Там те осъществяват инициативи, насочени от и към младите хора. Сградата и досега приема множество конференции, обучения, целеви работни групи, концерти и изложби.
В началото на тази седмица над 40 граждански организации алармираха,че на следващото заседание на Общинския съвет във Варна, ще бъде внесено предложение за преместване на Младежкия дом в друга нефункционална сграда, а в обновеното през 2017 г. здание ще бъде настанен Общинския детски комплекс.
Kоментар в "Нашият ден“ направи инициаторът на кампанията против преместването – госпожа Дарина Иванова, председател на Морски клуб "Приятели на морето", Варна.
Въпреки че вече от различни звена започва да се говори и да се потвърждава намерението за преместване, председателят на Общинския съвет във Варна - Тодор Балабанов коментира така:
"Какво ще се случи със сградата, която е една от причините Варна да е избрана за Европейска младежка столица и дали градът ще остави на заден план младите хора във века, когато целия свят се стреми да им предостави равен достъп, предстои да разберем".
Защо е важно младите хора на възраст от 15 до 29 години да имат свое пространство, в което да обединяват идеите си, както и защо трябва да продължи да съществува тозиобщ притегателен център, специално предназначен за нуждите на организациите, където да могат да провеждат своите инициативи.
Чуйте в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg