"Буто танц: Метеорология на танцуващото тяло" е името на 7-дневния уоъркшоп, воден от Хисако Хорикава, от Япония, която вече за втори път посещава София, по покана на режисьорката Елена Панайотова. Хисако е част от новаторското поколение японски танцьори и хореографи, които популяризират буто движението по света:
"След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството!“ – твърди Хисако.
Хорикава е и съосновател на световноизвестната "Body Weather Laboratory" заедно с буто легендата Мин Танака и двайсет години е водеща изпълнителка в представленията, които създават, като работят във ферма и изследват връзката на тялото с природа. От 1998 г. Хорикава започва кариера на соло изпълнител и си сътрудничи с едни от най-добрите съвременни хореографи, художници и музиканти от цял свят. Води ателиета за танцьори в престижни университети и училища по изкуства в Холандия, Испания, Франция и у нас последните няколко дни:
"Това, в което се съсредоточих в уоркшопа, беше да отворим телата си за специфични усещания. Търсехме външния свят да бъде възприет в тялото ни, а не обратното. Буту търси красотата в грозното наистина. Не съм сигурна доколко буту танцът влияе на всички тези социални феномени, но е бил силен историческият период, в който се развивал."
В историята на буту танца се атакуват табутата на консервативното японско общество – травмата от атомната бомба, американската окупация, социалното насилие и културната сегрегация на различията. На 15-и септември от 19.30 ч. на сцената на "Топлоцентарала" Хисако представи и свое танцово соло "BREATHING FAR / Дишане надалеч". Творческото ателие в рамките на 7 дни на Хорикава предложи техники и упражнения, които провокират осъзнаване чрез движение. Участниците биват въвлечени в сетивни пътувания, наблюдение и себерефлексия, които ще им помогнат да се освободят от контрола върху тялото, за да се научат да го следват:
"Всяка част от тялото е жива и самоорганизирана. Как вие се свързвате с тялото и как приемате пространството? След като отворим тялото към външното пространство, ще се върнем обратно в тялото. Искам да събудим тялото и да изследваме как съществуваме в пространството! Преди да се изразим чрез тяло, движението вече е там. Това танц ли е или не?" – споделя още Хисако.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с японката Хисако Хорикава и режисьорката Елена Панайотова. В превод от японски ще чуете Мила Манева.
Снимки – БНР и Топлоцентрала
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg