Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Апликация за телефон ще разпознава инсулт. На какъв етап е разработката?

| обновено на 21.09.23 в 09:20
Снимка: Pixabay

Инсултът е сериозно заболяване, което засяга хиляди българи всяка година. Над 45 000 души годишно се диагностицират с инсулт, а животът на над 5500 от тях завършва в болница. Статистиката не оставя съмнение – инсултът е нарастващ проблем в страната.

На фона на тази тревожна статистика фондация МОСТ (медии, общество, семейство, традиции) организира среща с медиите в курорта "Албена", където беше представена новината за разработката на апликация, която ще може да разпознава състоянието.

В ефира на "Нашият ден" доц. Росен Калпачки, председател на Българското дружество по инсулт, разкри подробности за този важен проект. В предаването доц. Калпачки потвърди статистика за случаите на инсулта у нас и подчерта важността на изработването на регистър за този вид заболяване. Той сподели, че липсата на такъв регистър затруднява обучението на лекарите.

Д-р Росен Калпачки

По неговите думи новата апликация за мобилни телефони представлява възможност за обучение на изкуствен интелект за симптоматиката на инсулта. Доц. Калпачки обясни още, че апликацията използва различни възможности на съвременните телефони, включително лицево и гласово разпознаване. Тя има за цел да разпознае симптоми на инсулт и да предупреди пациента или неговите близки, дори преди той сам да осъзнае проблема. Времето при инсулта е критично, и тази апликация може да спаси животи, като осигури бърза реакция.

Важно е да се подчертае, че разработката на приложението изисква значително количество данни и обучение на изкуствения интелект. За тази цел невролозите и специалистите в областта на инсулта трябва да предоставят достатъчно информация и случаи, които да бъдат използвани за обучението на системата.

България е на първо място по смъртност от инсулти

По думите на доц. Калпачки апликацията се разработва с идеята да бъде пасивно приложение, което няма да изисква активиране при всяко ползване. Тя ще следи активността на потребителя и ще реагира автоматично при откриване на предупредителни симптоми.

В предаването доц. Калпачки информира също, че все още не е ясно кога точно апликацията ще бъде завършена и достъпна за широката общественост. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10