Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ти нявга риба фатял ли си уа, каунь?

4
Тодор Алексиев, Росен Мирчев, Ангел Николов, Асен Масларски (от ляво надясно)
Снимка: Янко Найденов

Неслучайно с този въпрос започваме предаването си от Хасково, където попадаме навръх откриването на поредното издание на фамозния "Каунь фест"!

Защото това – за рибата – питаме специалния ни гост и "баща" на културното събитие Янко Митев, който пък се оказа, че и риба е фатял, и желва, че и водна кукарджа! Та се затруднихме като какъв да го водим – рибар или ловец?! Но, разбира се, той си остана актьор, режисьор, писател и невероятен забавник, а акцентът в разговора ни падна върху предстоящото събитие, за което той не пропусна да отправи покана в национален ефир към всички зевзеци в родината.

След него си идваме на думата със Щерьо Щерев и представяме току-що отпечатаната му книга "Моята река"! Щерю Щерев, наричан в Хасково "професор по рибарство и аквакултури" заради пословичната му отдаденост на риболова, е музикант и дългогодишен автор на цели страници за риболова във вестниците "Новинар юг" и "Хасковска Марица". А сега той е събрал историите си под заглавие "Моята река".

"Рибарлъка съм го захванал от дете, учител ми беше баща ми, а първата ми риба беше морска" – разказва увлекателно Щерю Щерев, който сега е пренесъл такъмите си чак в Брайтън, Англия. Рибата на живота му е грамаден сом, с когото се е борил цели 50 минути да го извади от водата. "Беше само 7 кг по-лек от мен!" – спомня си колоритният рибар, който е прочут и с незаменимите си кулинарни рецепти.

Книгата съдържа описания на любимите му места за риболов, паметни случки, напътствия към младите последователи и много снимки.

А после идва ред на увлекателните ни събеседниците ни от Ловно-рибарското дружество в Хасково – знаменосецът на сдружението Тодор Алексиев и Ангел Николов – председател на ловната дружина "Гергьовден". Те разказват с гордост за благоустроената историческа местност Гергьовден, където е сложено началото на организираното ловно сдружение в този край и за това как близо 30 души дават труда си в обновлението на терена. Край параклиса "Св. Георги", осветен по християнски обичай, е построен навес, изградена е чешма, засадени са нови дръвчета. "Имотът е вече наш и имаме документ за собственост!" – похвали се Ангел Николов.

Тодор Алексиев от градската дружина "Идимирли" пък споделя не само как се спазват традициите при откриване на новия ловен сезон, но и разбираме, че в дружината му членува и рекордьор: Радостин Радев, който има грамота за отстреляни 4 чакала в рамките на едва 5 минути. "Успяваме да регулираме бройката им, но проблемът продължава" – каза Алексиев.

Така дадохме символичното начало на веселяшкия "Каунь фест", защото в предаването ни съвсем не липсваха весели и забавни ловно-рибарски истории.

Знаем, че човек не винаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!

Снимки – Янко Найденов


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25