Неслучайно с този въпрос започваме предаването си от Хасково, където попадаме навръх откриването на поредното издание на фамозния "Каунь фест"!
Защото това – за рибата – питаме специалния ни гост и "баща" на културното събитие Янко Митев, който пък се оказа, че и риба е фатял, и желва, че и водна кукарджа! Та се затруднихме като какъв да го водим – рибар или ловец?! Но, разбира се, той си остана актьор, режисьор, писател и невероятен забавник, а акцентът в разговора ни падна върху предстоящото събитие, за което той не пропусна да отправи покана в национален ефир към всички зевзеци в родината.
След него си идваме на думата със Щерьо Щерев и представяме току-що отпечатаната му книга "Моята река"! Щерю Щерев, наричан в Хасково "професор по рибарство и аквакултури" заради пословичната му отдаденост на риболова, е музикант и дългогодишен автор на цели страници за риболова във вестниците "Новинар юг" и "Хасковска Марица". А сега той е събрал историите си под заглавие "Моята река".
"Рибарлъка съм го захванал от дете, учител ми беше баща ми, а първата ми риба беше морска" – разказва увлекателно Щерю Щерев, който сега е пренесъл такъмите си чак в Брайтън, Англия. Рибата на живота му е грамаден сом, с когото се е борил цели 50 минути да го извади от водата. "Беше само 7 кг по-лек от мен!" – спомня си колоритният рибар, който е прочут и с незаменимите си кулинарни рецепти.
Книгата съдържа описания на любимите му места за риболов, паметни случки, напътствия към младите последователи и много снимки.
А после идва ред на увлекателните ни събеседниците ни от Ловно-рибарското дружество в Хасково – знаменосецът на сдружението Тодор Алексиев и Ангел Николов – председател на ловната дружина "Гергьовден". Те разказват с гордост за благоустроената историческа местност Гергьовден, където е сложено началото на организираното ловно сдружение в този край и за това как близо 30 души дават труда си в обновлението на терена. Край параклиса "Св. Георги", осветен по християнски обичай, е построен навес, изградена е чешма, засадени са нови дръвчета. "Имотът е вече наш и имаме документ за собственост!" – похвали се Ангел Николов.
Тодор Алексиев от градската дружина "Идимирли" пък споделя не само как се спазват традициите при откриване на новия ловен сезон, но и разбираме, че в дружината му членува и рекордьор: Радостин Радев, който има грамота за отстреляни 4 чакала в рамките на едва 5 минути. "Успяваме да регулираме бройката им, но проблемът продължава" – каза Алексиев.
Така дадохме символичното начало на веселяшкия "Каунь фест", защото в предаването ни съвсем не липсваха весели и забавни ловно-рибарски истории.
Знаем, че човек не винаги може да е в ефир с нас, но на страницата на "И рибар съм, и ловец съм" можете да наваксате пропуснатото и да чуете всички предавания, а… и още нещо!
Снимки – Янко Найденов
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg