Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Летища с отпаднала необходимост" – защо е важно да ги има?

На 22 септември 2023 г., точно в деня на националния празник, започна Шестата национална въздушна обиколка на България. Това събитие е организирано от Фондацията "Български военновъздушни сили", съвместно с Асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в България (АОПА) и Асоциацията на свръхлеката авиация в България (АСАБ). Мотото на обиколката тази година е "Да запазим летищата на България".

Събитието се провежда под патронажа на командването на българските Военновъздушни сили и командира на ВВС, Военновъздушното училище "Георги Бенковски". Организацията също се осъществява със съдействието на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) и Land BG – платформата за летателните площадки в България.

Идеята зад инициативата и настоящите проблеми в авиацията у нас коментира в ефира на “Нашият ден“ ген. Спас Спасов, председател на Фондация "Български военновъздушни сили".

"Застрашава липсата на закон, който да предпазва тези летища, които в момента не се използват активно – да ги предпазва от разрушаване и промяна на техния статут", казва той. По думите му няколко летища в България са превърнати "във всичко друго, но не и в място, в което може да кацне самолет".

Той акцентира върху това, че "самолет може да кацне и по принуда". И подчертава в интервюто, че със спасяването на летищата у нас можем да спасим и човешки живот.

Ген. Спасов припомня, че първата обиколка на България е била проведена 1926 г., като е била проведена със самолети, които са изключително българско производство. И споменава също така, че през 2012 г. в чест на Българските военновъздушни сили е проведена втората такава обиколка, за да се създаде традиция в това отношение. "От тогава досега провеждаме периодично такива обиколки", казва той.

Иван Недялков (председател на асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в Република България), Нина Цанев и Георги Котинчев (зам.-председател на Фондация

Иван Недялков, председател на Асоциацията на собствениците на Въздухоплавателни средства и на пилотите в България, също коментира инициативата в ефира на "Нашият ден":

"В България съществува една база от летища, които са използвани и неизползвани", казва той. По думите му една част от тях вече са преминали в частна собственост, където ги стопанисват хората и се грижат за тях. Но припомни, че във военната авиация има един термин, който е много интересен – "летища с отпаднала необходимост". "Това са летища, които са на световно ниво, те могат да бъдат запазени и когато е необходимо, да се използват", подчертава в интервюто Недялков.

Чуйте разговора и гласа на деветокласничката Весела Малянова от събитието в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50