Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Летища с отпаднала необходимост" – защо е важно да ги има?

На 22 септември 2023 г., точно в деня на националния празник, започна Шестата национална въздушна обиколка на България. Това събитие е организирано от Фондацията "Български военновъздушни сили", съвместно с Асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в България (АОПА) и Асоциацията на свръхлеката авиация в България (АСАБ). Мотото на обиколката тази година е "Да запазим летищата на България".

Събитието се провежда под патронажа на командването на българските Военновъздушни сили и командира на ВВС, Военновъздушното училище "Георги Бенковски". Организацията също се осъществява със съдействието на Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) и Land BG – платформата за летателните площадки в България.

Идеята зад инициативата и настоящите проблеми в авиацията у нас коментира в ефира на “Нашият ден“ ген. Спас Спасов, председател на Фондация "Български военновъздушни сили".

"Застрашава липсата на закон, който да предпазва тези летища, които в момента не се използват активно – да ги предпазва от разрушаване и промяна на техния статут", казва той. По думите му няколко летища в България са превърнати "във всичко друго, но не и в място, в което може да кацне самолет".

Той акцентира върху това, че "самолет може да кацне и по принуда". И подчертава в интервюто, че със спасяването на летищата у нас можем да спасим и човешки живот.

Ген. Спасов припомня, че първата обиколка на България е била проведена 1926 г., като е била проведена със самолети, които са изключително българско производство. И споменава също така, че през 2012 г. в чест на Българските военновъздушни сили е проведена втората такава обиколка, за да се създаде традиция в това отношение. "От тогава досега провеждаме периодично такива обиколки", казва той.

Иван Недялков (председател на асоциацията на собствениците на въздухоплавателни средства и пилотите в Република България), Нина Цанев и Георги Котинчев (зам.-председател на Фондация

Иван Недялков, председател на Асоциацията на собствениците на Въздухоплавателни средства и на пилотите в България, също коментира инициативата в ефира на "Нашият ден":

"В България съществува една база от летища, които са използвани и неизползвани", казва той. По думите му една част от тях вече са преминали в частна собственост, където ги стопанисват хората и се грижат за тях. Но припомни, че във военната авиация има един термин, който е много интересен – "летища с отпаднала необходимост". "Това са летища, които са на световно ниво, те могат да бъдат запазени и когато е необходимо, да се използват", подчертава в интервюто Недялков.

Чуйте разговора и гласа на деветокласничката Весела Малянова от събитието в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25
Доц. Жана Попова

Доц. Жана Попова: Медиите специфично мълчат

Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..

публикувано на 12.04.25 в 08:55
Никола Каравасилев

Приключение сред необятния космос в "Нощта на Юри"

Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа".   Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..

публикувано на 12.04.25 в 08:30