Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парченца улично изкуство

9
Снимка: Sito Studio

"Street art за вкъщи" е проект на фондация "Visionary" и "Sito studio" София, в рамките на която 16 художници на градското изкуство от България и чужбина ще обединят усилията си и ще представят уникална изложба с принтове, които след това ще могат да се откупят. Целта на инициативата е от една страна да изгради по-силен интерес към колекционирането на такъв тип изкуство, а от друга да даде възможност на художниците да се усъвършенстват в технологията на дигиталния и ръчен ситопечат. "Така изкуството става по-достъпно за голяма аудитория" – казва Надежда Георгиева от "Sito studio".

"На принтовете, които художниците ще предлагат, ще има съществуващи стенописи от улиците на София, както и нови такива, така че това наистина е парченце стрийтарт за вкъщи" – пояснява Деляна Ангелова от фондация "Visionary", които от години се занимават с популяризиране и организиране на градско изкуство. "За чуждите артисти, които каним тук, за да работят по стените на града, София е вдъхновяващо място. Всеки от тях донася и отличителните белези на своята страна. Например подборът на цветове – латиноамериканските артисти използват лилаво – розовата гама, наситено синьо, оранжево, червено. Един от емблематичните стенописи, който стана повод и за много разговори, е на улица "Гурко", точно срещу Княжеската градина, и е на бразилската двойка Асидо прожект. Те създадоха страхотно произведение което съчетава както техните ярки и вибриращи цветове, така и нашите фолклорни елементи".

Още за уличното изкуство в големия град и неговите автори чуйте в "Какво се случва"

Изложбата с принтове с градско изкуство се открива на 28 септември в Sito Studio, София, а след това тя ще пътува из Латинска Америка.

Снимки - Sito Studio
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Стаи на съзнанието

"Стаи на съзнанието" е танцово представление, в което участват Неделя Ганчева, Велизар Груев, Елеонора Митева, Михаил Бонев и Яница Сърбинова. Идеята и хореографията са дело на Елена Маринова. Александра Витанова, Летослава Караколева и Петя Иванова са сценографи, а музиката е от Мартина Стефанова. След започване на работата по спектакъла се появява..

публикувано на 14.07.25 в 17:45
Велин Манов и Бойко Митков (вдясно)

Изложбата "През времето" – за 70-годишнината на Бойко Митков

Скулптури, рисунки и литографии са включени в изложбата "През времето" на Бойко Митков. Експозицията представя творческия път на 70-годишния художник. Тя предлага концентриран поглед върху неговото изкуство през времето. Между творбите присъстват не само знакови за автора цикли като "Нощен град", "Метаморфоза", "Равноденствие", "Съхранено време“,..

публикувано на 14.07.25 в 17:29
Робърт Бърнс

Изкуството в мен: Вечно влюбеният Робърт Бърнс

Едва ли има влюбен по света, който да не въздиша по любима/любимия, докато чете стиховете на Робърт Бърнс. Отбелязваме  266 години от рождението на великия поет – един от първите представители и вдъхновители на Романтизма в европейската литература.  Бърнс е приет за национален поет на Шотландия, а с тихотворението му "Scots Wha Hae" дълго време..

публикувано на 14.07.25 в 15:06
Луиза, Ноел Томов, Габриела, София и Деян

Тийнейджърът в мен: Ноел Томов

Той е завършил НПМГ с профил физика, а след това учи квантова и космическа теоретична физика в Софийския Университет. Сега е учител по физика в Britanica Park School – като сам казва, че видимо изглежда на 24 години. Предпочита да го наричат  "популяризатор на науката" пред "инфлуенсър" заради стереотипите, свързани с думата. Той е Ноел Томов!..

публикувано на 14.07.25 в 14:54
Роберт Янакиев

Роберт Янакиев: Човек трябва да е благодарен

От една страна – актьорът, който пресъздава персонажи на кино- и телевизионния екран, чиито мотиви често са скрити, но и дълбоки емоционални, изпълнени с мрак, болка, амбиции и в немалко случаи съмнителни стремежи. От друга – директорът, който мотивира хората, влюбени в театъра, да продължават да бъдат такива, като никак не е изключено в едни моменти..

публикувано на 14.07.25 в 14:43