Филмът, който всички очакваха – "Уроците на Блага", се срещна за първи път с българската си публика на 41-вата "Златна роза". Носителят на три награди от тазгодишния фестивал в Карлови Вари – за най-добър филм, за най-добра женска роля в лицето на Ели Скорчева, която се завърна на екрана след 30-годишно отсъствие от българското кино, и наградата на екуменическото жури – напълни залата във Фестивалния и конгресен център във Варна, имаше хора дори и по балкони. Екипът приветства зрителите преди прожекцията, а появата на Ели Скорчева на сцената беше един от най-трогателните моменти в рамките на фестивала.
Когато този завладяващ, горчив и въздействащ социален трилър, както го определи кинокритикът Гай Лодж от "Варайъти", започна – цялата зала гледаше и следеше историята, която създаде невероятно напрежение и едновременно с това провокира тъга и съпричастност. А и възхита преди всичко от Блага. Блага, която дава и получава уроци в този филм.
Той е разказ за 70-годишната вдовица, вече пенсионирана учителка, която става жертва на телефонна измама и губи всичките си спестявания, като ги хвърля през прозореца. Осъзнавайки, че няма как да си върне парите, които събира за надгробна плоча на починалия си мъж, тя приема примамливо, но и подозрително предложение за работа. Някога стриктната и честна жена бавно започва да погазва всичките си принципи. Сама тръгва да търси справедливост и докато се губи в моралните си ценности, става част от същата схема, на която се е превърнала и в жертва.
Големият победител в тазгодишното 57-о издание на Международния филмов фестивал Карлови Вари е и новото предложение за "Оскар" през 2024 година. Комисията го избира единодушно.
Този плътен, наситен с автентичност и енергия филм, който стъпва на много здрава драматургия, вече може да се похвали с доста територии, на които ще се представи в кината. В Холандия, където се радва и на сериозна публика, дори върви с думите – научете български с Блага.
Разбира се, съществена е развръзката в него, която е откровено провокативна и ще раздели зрителите с въпроса "А вие какво бихте направили?", както казва и Лодж.
С този филм Стефан Командарев ни припомня киното на моралното безпокойство. Той следва изконното правило да разказва понятно на зрителите важните за тях теми – в случая животът на хората от третата възраст и срамът, който те изпитват от загубата на достойнство си.
Героинята на Ели Скорчева не представлява конкретен образ, тя е съвкупност от всички тези измамени хора. Актрисата е безкомпромисна в ролята си. Самата тя казва, че участието ѝ в този филм е било предложение, което си е заслужавало. Дори за миг не е изпитала притеснение да заиграе отново пред камерата, а само неистово удоволствие от процеса на заснемане.
В "Уроците на Блага" се открива и препратка към Кшищоф Кешловски, а финалът на филма работи изключително много за целта му – зрителят да излезе от прожекцията и да не спира да разсъждава над видяното.
"Голяма радост е да видиш цялата зала пълна, включително пуснаха и балкона – и балконът се напълни. Така че сме изключително доволни от реакциите на хората, от реакциите по време на прожекцията и след края на прожекцията. Да ни е на добър час по най-важните екрани за нас - българските", каза в "Какво се случва" Стефан Командарев.
В интервюто той говори още за:
• начина, по който се създава напрежение на екрана – с добра драматургия, върху която се работи с години;
• схемите на измамниците и факта, че възрастните хора – интелигентни, начетени и морални – падат в капаните им, защото изпитват голямо доверие към институциите;
• подготовката и разговорите с жертви на измами, полицаи и един конкретен тартор в тази област;
• загубата на достойнство и мисълта, която най-силно тревожи възрастните – да не бъдат в тежест на семействата си;
• филмите, които могат да пожънат успех както на фестивали, така и на редовни прожекции в кината;
• пътя към "Оскар"-а и голямата инвестиция, която трябва да бъде направена, за да може "Уроците на Блага" да попадне в полезрението на членовете на Американската филмова академия и те да оценят филма положително.
Всичко това и още чуйте в звуковия файл.
Снимки: Таня Димова, Светослав Стоянов
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..
Изложбата "Католиците в България XVII-XX век“ – книжовно-документални свидетелства беше представена в Раковски, един от градовете с най-голяма католическа общност в страната. Експозицияята показва ценни документи за книжовното наследство на българските католици от епохата на Възраждането, които се съхраняват във фондовете на Националната библиотека..
Софийската опера и балет поставя за трети път оперния спектакъл "Фалстаф" от Джузепе Верди, съобщиха днес от културната институция. В постановката този път ще вземат участие и певци от Италия. Режисьор е Марко Гандини, а диригент – маестро Григор Паликаров. Премиерата е на 27 февруари. Академик Пламен Карталов представи актьорския състав на..
Концертът "Кларинетни силуети" по идея на музиканта Кристиян Калоянов ще бъде представен тази вечер в Първо студио на Българското национално радио от 19 часа. Ще бъдат изпълнени камерни шедьоври от репертоара за кларинет. Сред тях са творби на немските композитори Роберт Шуман и Йоханес Брамс. Ще звучат и произведения на Игор Стравински и на..
Нов поглед към живота и делото на Васил Левски предлага утвърденият историк, публицист и изследовател проф. Пламен Павлов в луксозното издание с 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. В навечерието на 152-годишнината от гибелта му се появява книгата "Васил Левски:..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg