Два са големите победители на "Златна роза" 2023. Наградата за най-добър пълнометражен филм на 41-вото издание на най-стария и единствен по рода си фестивал за българско игрално кино си делят "Уроците на Блага" на Стефан Командарев и "Диада" на Яна Титова. Първият взе общо седем награди, а вторият – четири.
Филмите са реализирани с подкрепата както на Националния филмов център, така и с тази на програма "Творческа Европа - МЕДИА". Бюрото навърши 20 години от основаването си, а юбилея отбеляза именно в рамките на фестивала. Представи също така и българските резултати от последните две години и новите си конкурси.
"През тези 20 години свършихме немалко работа, и то защото е работа, която е свързана с продуцентите, с дистрибуторите, с всички, които участват активно в аудиовизуалната индустрия. Тъй като програмата е насочена към играчите в тази индустрия, към хората, които професионално са обвързали своя път с киното, нашата работата помогна на всички тях да получат финансова подкрепа, а и подкрепа, която няма съизмеримост с финансови показатели – видимост по фестивалите, контакти, качество на това, което сме подкрепили като проекти и филми. Въобще програма се превърна в един етикет за качество. Струва ми се и смея да мисля, че бюрото е помогнало на нашата филмова индустрия и на тези, които правят кино в България, отворило е вратите към европейското финансиране и към европейското семейство на МЕДИА", каза ръководителят на "Творческа Европа - МЕДИА" у нас Камен Балкански.
Филмовите проекти, които бюрото на програмата подкрепя, трябва да бъдат продаваеми в европейски и световен мащаб. Потенциал за развитие имат тези от тях, които не са твърде локални, а имат възможност да достигнат до нуждата видимост и да създадат контакти извън рамките на страната.
Третият филм, подкрепен от програма "Творческа Европа - МЕДИА", който беше част от 41-вата "Златна роза", е "Васил". Иван Бърнев спечели наградата за най-добра мъжка роля именно за играта си във филма на Авелина Прат, който е копродукция между България и Испания.
Повече за възможностите, които бюрото на програма "Творческа Европа - МЕДИА" предлага, чуйте от Камен Балкански в звуковия файл.
Сред победителите на тазгодишния фестивал на българския игрален филм е и "Добрият шофьор" на Тонислав Христов. Той взе наградата за дебют и приза на младежкото жури, а Герасим Георгиев - Геро беше отличен с диплом за специални постижения за ролята си както в този филм, така и в "Уроците на Блага". Със специален диплом беше отличен и проф. Георги Дюлгеров. Наградата за най-добър късометражен филм взе "Тихо в снега", а специалният диплом в тази категория беше връчен на Венцислав Сариев за филма му "13 август". За първи път беше дадена и "Златна роза" за сериал – "Есента на демона" с продуцент Евтим Милошев.
Целия списък с наградените можете да откриете на сайта на фестивала.
Снимки - Елица Матеева
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg