Поетът Пейчо Кънев представи новата си стихосбирка "Излизане от тъмното". Кънев е поет, преводач и редактор. Автор е на 12 книги с поезия и един сборник с разкази, издадени в България, САЩ и Индия. Той е от най-публикуваните съвременни български поети на английски с множество публикации в литературни списания и антологии в САЩ, Великобритания, Канада, Австралия, Индия и други страни. Превел е от английски език 40 книги, като сред тях са Нобеловите лауреати Сол Белоу, Джон Максуел Кутсѝ и Ърнест Хемингуей. За себе си твърди, че е "единствено поет, а всички други неща, с които се занимава, са приятно допълнение":
"Събрах на едно място най-талантливите, най-известните самоубийци в литературата – българската и световната. Имаше едно подобно стихотворение на Чарлз Буковски, разказваше как хората се вълнуват от смъртта на великите личности и търсят жълтото. Няма как, ако си писател, имена като Хемингуей да не ти влияят. Мисля, че това отразява някакъв край на период от живота ми личен, защото моята поезия е изповедалня. Писането освен всичко е и терапия. Виждам нещо и го разказвам. Винаги е от първо лице единствено число. Не ми е интересно да разказвам от името на някой друг.“
Героите на стиховете му са влюбените души, котките, животът и смъртта. Авторът използва и символа на болката. В стихотворението "Последните" са събрани много големи имена на едно място – като Хемингуей, Сенека, Яворов, Дубарова.
Корицата е дело на съвременния художник Станислав Божанков от Кюстендил.
Стихосбирката започва с думите:
"Какво сме ние – музеи от болка, разглеждащи собствените си експонати."
Повече чуйте от разговора на Ангелина Грозева с поета Пейчо Кънев.
Снимки – Ангелина Грозева и Издателска група "Арс“ и "Scribens“
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Римски легионерски лагер и ранновизантийския град Нове". Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна..
В Пловдив, в галерия "Дяков", тази вечер се открива изложба на Даниела Русева. Художничката работи в областта на графиката, живописта и рисунката. Нарекла е изложбата си "...моят азбучник...или, когато мама пишеше писма". В своята експозиция Русева е изобразила всяка буква от азбуката, често с предмети или символи, чието име започва със съответната..
Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..
В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери. По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg