Софийски университет "Свети Климент Охридски" отбелязва 135 години от създаването си. Откриването на академичната година е особено вълнуващо събитие за студентите и преподавателите на университета. Традиционно този ден се отбелязва с празнично шествие, което започва в 10.00 часа от Ректората на Софийския университет и преминава през някои от най-знаковите места в столицата.
Шествието завършва пред катедралния храм "Св. Александър Невски", където участниците поднасят цветя и венци пред паметниците на св. Климент Охридски, както и пред дарителите на университета – Евлоги и Христо Георгиеви и Паметника на Незнайния воин.
Празничният ден продължава и във вторник в зала "България". В 18.00 часа ще се състои концерт на камерен ансамбъл "Софийски солисти" под диригентството на проф. Пламен Джуров.
Един от бившите ректори на Софийския университет проф. Боян Биолчев сподели някои от мислите си по повод отбелязването на 135 години от създаването на Софийския университет.
"Началото на учебната година е като някакъв прощъпулник в знанието, в което ти чувстваш себе си в една общност, която те разбира и ще продължи да те разбира", казва той.
На въпроса "трудно ли е да си ректор", той отговори така:
"Ако е трудно, не се наемаш. Правил съм много трудни неща в живота си, не защото са трудни, а защото знам, че трябва да ги направя. Има едно усещане, че можеш да свършиш нещо свястно.
Политическият живот не се отразява по-различно, тъй като политиката никога не се е отнасяла със съответното уважение и рефлекс на уважение към висшите училища на България. Изобщо не съм се интересувал от политиката, винаги съм бил в състояние на тежък диалог, затова и понякога съм успявал, а понякога – не", посочва още той.
Според него нивото на университета е близко до европейските стандарти.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg