Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Боян Биолчев: Нивото на СУ е близо до европейските стандарти

Снимка: БГНЕС

Софийски университет "Свети Климент Охридски" отбелязва 135 години от създаването си. Откриването на академичната година е особено вълнуващо събитие за студентите и преподавателите на университета. Традиционно този ден се отбелязва с празнично шествие, което започва в 10.00 часа от Ректората на Софийския университет и преминава през някои от най-знаковите места в столицата.

Шествието завършва пред катедралния храм "Св. Александър Невски", където участниците поднасят цветя и венци пред паметниците на св. Климент Охридски, както и пред дарителите на университета – Евлоги и Христо Георгиеви и Паметника на Незнайния воин.

Празничният ден продължава и във вторник в зала "България". В 18.00 часа ще се състои концерт на камерен ансамбъл "Софийски солисти" под диригентството на проф. Пламен Джуров. 

Един от бившите ректори на Софийския университет проф. Боян Биолчев сподели някои от мислите си по повод отбелязването на 135 години от създаването на Софийския университет.

"Началото на учебната година е като някакъв прощъпулник в знанието, в което ти чувстваш себе си в една общност, която те разбира и ще продължи да те разбира", казва той.

На въпроса "трудно ли е да си ректор", той отговори така:

"Ако е трудно, не се наемаш. Правил съм много трудни неща в живота си, не защото са трудни, а защото знам, че трябва да ги направя. Има едно усещане, че можеш да свършиш нещо свястно.

Политическият живот не се отразява по-различно, тъй като политиката никога не се е отнасяла със съответното уважение и рефлекс на уважение към висшите училища на България. Изобщо не съм се интересувал от политиката, винаги съм бил в състояние на тежък диалог, затова и понякога съм успявал, а понякога – не", посочва още той.

Според него нивото на университета е близко до европейските стандарти. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12