Голямата българска балерина Калина Богоева е разпознаваема със своята осанка, магична енергия и отдаденост към изкуството. Акад. Калина Богоева е признат авторитет у нас и в чужбина в областта на методиката на класическия танц по системата Ваганова, както и в анализа и изучаването на балетния класически репертоар и балетна режисура.
Творческа вечер на акад. Калина Богоева има от 16 ч. днес в столичната галерия "Етюд". Честването на примабалерината и балетен педагог е с документален филм - творчески портрет за нея от режисьора Йордан Джумалиев, авторска фотографска изложба и поезия.
Филмът е на режисьора Йордан Джумалиев. Събитието ще бъде съпътствано и от авторска фотографска изложба на Калина Богоева, ще бъдат прочетени и стихове, създадени от примабалерината.
Калина Богоева сподели своите творчески трепети в областта на балета, поезията и фотографията в "Артефир":
"Балетът е велико изкуство – това е изкуството, в което трябва на всяка цена да бъдеш почти безплътен. Това е пълно откъсване от земното притегляне. Защото по друг начин ти не можеш да танцуваш, така че да внушиш на хората лекота, светлина, красота.
Обичам облаците... аз ги усещам като живи – за мен това са души, които летят и тази красота не ме оставя спокойна. Така започнах да снимам. Облаците са главните герои на тази изложба. Най-интересните облаци са през есента – в есента има лека тъга, отива си нещо. Но точно тогава цветовете в облаците са... не мога да ги опиша – затова ги снимах. Това е моят свят – в облаците намирам себе си.
Нямала съм нито мисъл, нито цел да пиша стихове, нито да бъда фотограф. Това е нещо, което го чувствам като необходимост, за изпитвам вътрешен покой. Защото красотата около мен влиза в мен, а аз я давам на хората. Това е."
Чуйте разговора от звуковия файл.
Калина Богоева е прима на Софийската опера и балет в периода 1958-1988 г. Цели 30 години тя работи на сцената и радва с изкуството си публиката. Сред коронните й роли са Одета-Одилия, Мирта, Китри, Зарема, Раймонда, Медея и др.
Признат авторитет у нас и в чужбина в областта на методиката на класическия танц (руска школа), както и в изследването и изучаването на класическия балетен репертоар. Създател и ръководител на специалността Балетна педагогика в Държавната музикална академия, гр. София и на филиал на академията в гр. Атина, Гърция. Преподавател по методология на класическия танц, класически репертоар, композиция на танца и балетна педагогика. Президент на Международна лятна академия по танц, гр. Варна. В периода 1994 – 1998 е директор на балет "Арабеск". През 1995 г. създава конкурса за хореография върху българска музика и учредява награда на името на голямата българска хореографка и директор на балет "Арабеск" в продължение на 20 години Маргарита Арнаудова.
Снимки – галерия "Етюд"
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
В деня на Света великомъченица Варвара в "Нашият ден" разговаряме с отец Йордан Петков от храма "Света Варвара" в бургаското село Варвара. За много хора селцето Варвара е красив малък плаж недалеч от Царево, а за о. Йордан то е още едно място, откъдето преподава на вярващите Светото причастие. Свещеникът е от Ахтопол, но служи и във Варвара,..
Руми Коцева пее коледни класики в свой превод в концерта "Вечните коледни песни на български език". Гост-солисти са вокалистите Васил Петров и Никола Попов, а гост-музиканти – Цветан Недялков – китара, Кристиан Илиев – пиано, и Ивайло Звездомиров – бас. Обещанието за по-добро бъдеще, което празниците носят в себе си, ще бъде подчертано от Детския..
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg