Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Широк поглед върху Балканската война

Снимка: издателство „Световна библиотека”

Войната, започнала през тези дни преди 111 години, е добре изследвана и документирана. Кое обуславя обаче огромния ентусиазъм в началото на войната и трескавата дипломация край това съдбовно събитие, предшествало и Втората балканска война за нас, а – за цяла Европа, и Първата световна? Трите основни вектора на нашия обзор са дипломатически, военен и публицистичен. В разговора участват историкът от БАН Николай Поппетров и публицистът и литераторът Марта Радева.

От Николай Поппетров узнаваме, че Балканската война е част от едно общоевропейско брожение, обхванало целия континент, и включващо Първата и Втората мароканска криза, итало-турската война и Босненската криза, изобщо – борбата за преразпределение на територии и ресурси в Европа, а и света. Поппетров отдава дължимото на българския офицерски състав и ентусиазма на войниците ни, като загатва все пак и за някои неразбирателства у генералитета.

Марта Радева говори за отношението на писателите ни и публицистите, но и за обикновените хора към войната. Тя изяснява отношението на такива пера като Йордан Йовков към военната тема и подчертава безусловно високия патриотичен дух у целия народ. Разказва също така и за съвременните интерпретации на Балканската война, но и на войната като явление от съвременните млади хора на България, и дава примери от литературния конкурс, организиран от нея, и посветен на историческия ни писател Цончо Родев.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27