Павел Койчев показва новата си изложба "Homo sapiens – възпоменания" в галерия "Райко Алексиев". В нея го занимават седем теми – фър-люш, огънят, ловът, масата, земеделието, по средата на залата – създаването и накрая – изпращането…
Отново Павел Койчев поставя въпроса за човека в едно все по-дехуманизирано общество. Връщането назад в историята на човечеството с откриването на огъня, разказ за цикъла на живота на Земята, "възпоменания", които припомнят участта ни на хора.
Огромните творби сякаш ще се раздвижат всеки момент и създават усещане за лекота, независимо от мащаба си, а всяка разработена тема има специфична напрегнатост – протегнатите длани към огъня, опънатата тетива на лъка, фигурите около масата, вдигнатата мотика, поникналият стрък между ръцете, замахът със сърпа, допрените за молитва длани, а в средата – крехките жена и мъж в акта на създаването на детето. А в началото, но и в края, като залог за бъдещия живот, за продължението – фър-люш – двамата родители, които хвърлят детето нагоре, нагоре…
В крайна сметка – тържеството на живота, в който горим и изгаряме всички ние.
Повече за изложбата чуйте Павел Койчев и Георги Лозанов, който я откри.
Снимки – Ани Петрова
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg