Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Етнографски сбирки и училищни музеи в Бесарабия

Историко-етнографският музей в с. Кортен, Молдова
Снимка: Уикипедия

"Етнографски колекции и материали за българската народна култура в Украйна и Молдова" беше темата на кръгла маса с международно участие, която се проведе неотдавна в София в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН. Беше много вълнуващо не само да се чуят разказите и докладите, но и да се видят с помощта на технологиите някои от колекциите, събирани с много любов, усърдие и грижа за съхраняване на паметта и връзката с българския корен.

Срещите със сънародници от Бесарабия и Таврия неизбежно ни връщат към нашето общо минало с един забравен възрожденски дух, който тук в България отдавна е затворен само в художествените произведения и научните изследвания. Там обаче и днес можем да видим и усетим "на живо" какво означава да се потрудиш сам, доброволно и себеотдайно, за да заявиш и предадеш на децата си своята национална принадлежност и култура.

Съвсем както през Възраждането в основата на такива родолюбиви начинания много често са учителите – в случая учителите по български език и по история, традиции и култура на българския народ – предмети, които се преподават в българските селища в Бесарабия. Нещо повече, в много от училищата се оказва, че има музейни сбирки – какво съдържат те, кой ги попълва и за какво служат разказва д-р Мария Маринова, гл.ас. в Софийския университет, която е посетила няколко училища в Молдова и е разговаряла с учители.

Историко-етнографския музей в с. Кортен, Молдова, е създаден също от един български учител – Димитър Гургуров, автор на книги за българския произход на гагаузите и за словесния фолклор на кортенци. В музея се съхраняват над 4000 предмета, свързани с историята и бита на бесарабските българи още от времето преди преселението, подредени тематично и хронологически. Сред тях са османскиданъчни документи, пръст от родната земя, която носят със себе си, кръщелен купел, стари снимки, тъкани, сечива и предмети от всекидневния живот. Делото на големия родолюбец и общественик Димитър Гургуров е продължено от съпругата му Надежда и дъщеря му Юлия Гургурова, която разказва за музея и огромната любов и всеотдайност към българската памет и дух на своя баща.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


Снимка – Уикипедия
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45