Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каменна симфония свири величествената музика на природата в Армения

Ако не си видя Каменната симфония, все едно не си ходил в Армения, казват местните хора. И са прави. Страната се слави със своите забележителни храмове, църкви и планини, посещавани от хиляди туристи. Но малцина знаят, че едва на 28 км от Ереван се въздига този величествен природен феномен.

Мястото всъщност е дефиле, заобиколено от огромни базалтови стълбове, които застрашително се надвесват над земята от 100 метра височина. Тези вертикално извисяващи се шестоъгълници напомнят тръбите на извънземен орган, на който може да свири само Бог. Някои туристи с по-малко възвишено въображение ги оприличават на гора от гигантски подострени моливи.


Каменното чудо се намира в дефилето Гарни, на чието дъно ромони река Азат. При приключенски настроените гости на Армения върви в "комплект" с екскурзия до езическия храм на бога на слънцето Митра и манастирския комплекс Гегард, за които ще ви разкажа друг път. Но "Каменната симфония" се смята за труднодостъпна и затова пътешествениците често я подминават.

Основната версия за появата на природния феномен е древната вулканична активност. Учените твърдят, че необикновената си форма базалтовите стълбове дължат на естествени процеси, последвани от скални срутвания. Те продължават и до днес, така че не е особено препоръчително да си правите точно селфи под каменните образувания и табелката "Пазете се от падащи късове".


По света са описани няколко десетки подобни обекти с дива и малко зловеща красота. Това са The Giant's Causeway в Северна Ирландия, Fingal Cave в Шотландия, в Исландия водопадът Svartifoss, а в САЩ колоните са образували скала, наречена Дяволската кула. Всички те са се образували в резултат на вулканична дейност. Според законите на физиката всяка вискозна течност, когато се нагрява равномерно и силно отдолу, се разпада на шестоъгълни клетки на Бенар. С други думи, лавата се свива, напуква и след това се разпада на многостранни колони. Научното наименование на тази геоложка формация е колонна формация. Но поетичното "Симфонията на камъните" описва една от най-внушителните. Зрелището наистина е впечатляващо и човек не може да спре да възклицава и да снима, докато следва извивките на река Азат.

Каменните стълбове застрашително са се надвесили над дефилето и изненадват с различни нюанси и причудливи форми. Трудно е да повярваш, че тези изваяни скали не са създадени от човешка ръка. Местните жители ги наричат "Базалтовия орган", покрай приликата с музикалния инструмент.


Любопитно е, че заради причудливата си форма името на тези скали в древността било "Дяволския пчелин", по аналогия с пчелните пити. Но тайната им е разкрита сравнително неотдавна.

Ирландски геофизици описаха експеримент, проведен в подножието на исландския вулкан Ейяфятлайокутъл, дето покри с пепел половин Европа, и назоваха температурата, при която се образуват подобни природни явления – около 900 градуса по Целзий. Експериментът е описан в списанието Nature Communications.

Няма спор, че камъните, които ту са се втурнали към небесата, ту се стелят като скален водопад, ту наподобяват куп разхвърляни зарчета, са зашеметяващи и възхитителни. Каменната симфония е включена в списъка на природните паметници на ЮНЕСКО и е защитена от закона. Мястото е известно, но не е популярно. Въпреки факта, че Базалтовият орган се намира на по-малко от 30 километра от Ереван и е точно на един от най-популярните туристически маршрути, не всеки пътник може да се похвали, че е виждал този феномен със собствените си очи.


Работата е там, че поради лошия път, екскурзоводите често избягват тази атракция. А заради заплахата от каменопади колите отказват да влязат по пътя в дефилето, т.е. част от маршрута трябва да изминете пеша.

Вярвайте, всяко неудобство ще ви се стори дребно и маловажно на фона на потресаващата красота наоколо. А и за туристите вече върви електрическото влакче Гарни експрес, но покривът му пречи да наблюдавате надвесилите се скали.


Снимки – Магдалена Гигова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво да направим с изпаднала от гнездото птица?

В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо , орнитолог, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица . Отговорът на този въпрос е – нищо. "Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която..

публикувано на 21.05.24 в 12:41
Кремена Сьодерстрьом

"Частни уроци" изобщо не съществува като термин в Швеция

Ако за нас това звучи изненадващо, също толкова шокиращо би било за шведските родители да си представят, че трябва да плащат за допълнително обучение на децата си извън редовните занимания в училище. В скандинавската страна се смята, че училището е длъжно да осигури образование и подкрепа на учениците, така че да бъдат готови за самостоятелен живот..

публикувано на 21.05.24 в 11:44
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05