Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврика! Успешни българи: Иван Тагарев

Снимка: личен архив

Тази пролет Иван Тагарев завърши Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", носител е на множество медали от различни международни състезания и олимпиади по математика и физика. В момента е студент в Сорбоната. Как се стига до там – с този въпрос започва разговорът ни. 

"Трябва много работа, без работа нищо не става – казва той и продължава. – Трябва младият човек да има достъп до състезания по математика и да участва в тези олимпиади и много важно – да има интерес към това, с което се занимава. Със сигурност подкрепата от родителите и учителите е съществена част от мотивировката на едно дете да се занимава с наука. И да участва редовно в състезания. На самите състезания има много напрежение, доста голямо, съответно и конкуренцията е доста голяма. Затова трябва да има психологическа и ментална подкрепа от околните. Има много хора, които са ми помогнали по пътя. На първо място, това са родителите ми, които през целия ми живот са ме подкрепяли. Освен това съм имал възможността да бъда обучаван от едни от най-добрите учители. Най-много благодаря на г-н Илия Костов, той наистина прави математиката много интересна."

В момента Илия Костов вече е старши учител Втора английска езикова гимназия "Томас Джеферсън". Ето как той помни един от най-добрите си ученици. "Той е изключително талантлив и способен млад човек. Той е изключителен талант в областта на математиката, много трудолюбив и всеотдаен към това, което прави. Със сигурност има много силна воля да постигне максималния резултат, амбициозен и съсредоточен в това, което прави. Мисля, че ще се реализира перфектно и има огромен потенциал да направи успешна научна кариера."

А какво още си казахме с Иван Тагарев – чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палм бийч

Имение със 78 стаи в "гетото" за милионери Палм бийч

Да полетим с Петя Кръстева към Маями и Палм бийч, за да поемем задължителната си доза Витамин Д от бреговете на Флорида. Маями е вторият по големина град в щата Флорида и най-гъстонаселеният мегаполис в тази част на Съединените щати. Околностите му са заети от езера, канали, частично наводнени тропически гори, за които е характерна високата..

публикувано на 31.05.24 в 08:50

Виктор Лилов: Менделеевата олимпиада е сред най-тежките състезания в областта на химията

17-годишният Виктор Лилов покори Международната Менделеева олимпиада по химия в Китай и предизвика фурор в света на научните състезания. "Вече завърших 12-ти клас в Софийската математическа гимназия, от 9-и клас чрез преподавателя си Виктор Толев за запалих по химията, а от 10-и клас участвам в състезания", заяви в предаването "Следобед за..

публикувано на 31.05.24 в 08:30

Астрономическата обсерватория и планетариум в Габрово се превръщат в извънучилищен образователен център

Астрономическа обсерватория и планетариум в Габрово е разположена в живописния квартал "Петкова нива", недалече от центъра на града. Габрово е град – известен с пестеливостта, остроумието и предприемчивостта на жителите си, носители на много прогресивни идеи и начинания. Обсерваторията тази година отбелязва 40 години от своето създаване и вече се е..

публикувано на 28.05.24 в 09:20
Д-р Фани Цуракова

Когато лекарите станаха писатели...

Перифразата на известния роман, в който се говори предимно за зъболекари и импресионисти, ни послужи за сюжет в дискусията с д-р Фани Цуракова. Популярна като психиатър, лекар и писател д-р Цуракова направи своеобразен лиезон (често използван в психиатричната практика метод) между изкуството да пишеш и да лекуваш. Нашият гост умело свърза лекарските..

публикувано на 28.05.24 в 08:25

Най-хубавото се вижда само със сърцето

Преди 15 години програма "Христо Ботев" на БНР обяви провеждането на първия поетичен конкурс за хора с увредено зрение "Зрящи сърца". От тогава насам всяка година в чест на светите братя Кирил и Методий, на Българската азбука, просвета и култура и на Славянската книжовност сред най-добрите творби биват отличавани победителите. Тази година журито..

публикувано на 27.05.24 в 17:37