Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на прехода като обект на науката

Снимка: @CultureCentreSU

Каква култура ни остави преходът? Имаме ли вече достатъчно дистанция, за да гледаме на този период от близкото минало в исторически план? Литературоведът доц. Ани Бурова и екипът от учени, който стои зад изследването "Преходът след 1989 – интерпретации на историческата промяна, социалния опит и културната памет в съвременната българска литература", започна цикъл публични лекции озаглавени "Култура на прехода" съвместно със СУ "Св. Климент Охридски". Те правят опит за осмисляне на периода от дистанция, не само през обществено-политическите събития, а през културата, която го отразява и формира образа ни за него.

В рамките на учебната година ще се проведат осем лекции, проследяващи прехода в литературата, театъра, киното, визуалните изкуства, архитектурата, медиите, с водещи изследователи в тези полета.

Предаването "Какво се случва", покани лекционния курс на своя територия и обещава репортажи от всяка от осемте срещи. Първата от тях бе с историкът и председател на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев, а темата ѝ бе"Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система". Той систематизира движещите сили на промените в България през 1989-1991 г. и хронологическите граници и интерпретативни рамки на българския преход. Разгледа разграждането на старите тоталитарни структури и формирането на новата политическа система, от състоянието на обществото в навечерието на промените и наследствата на т.нар. "възродителен процес" до ерозията на двуполюсния модел и възхода на различните популизми.

Началото на разговора, а и на цялата поредица от събития поставя директорът на Културния център на Софийския университет културологът професор Александър Кьосев, домакин на курса:

В по-долния откъс от лекцията на Михаил Груев "Преходът в България и раждането на новата държавно-политическа система", която постави началото на лекционния курс "Култура на прехода естествено бе засегнат и въпросът кога точно и дали е свършил преходът:   Горчивия хумор на проф. Александър Кьосев и доц. Михаил Груев напомнят, че не е възможно преходът да бъде разбран само през призмата на сериозното. Лекционния курс "Култура на прехода" продължава с още срещи, всяка последна сряда на месеца в театралната зала на СУ "Св Климент Охридски". Входът ще е свободен,а в следващото издание на 25 октомври доц. д-р Орлин Спасов ще ни запознае с траекториите на медиите по времето на прехода от социализъм към капитализъм. Пълната програма можете да намерите тук.
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46