Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Евелина Цветкова:

Трансплантациите зависят от броя на донорите

| Интервю

Дали законодателната и административна ситуация в България осигурява най-добрия подход в полза на пациентите, нуждаещи се от трансплантация? 

"Трансплантацията е тема, която обхваща както медицински и организационни аспекти от здравеопазването, така и етични и социално- културни и религиозни проблеми, свързани с даряването на органи при починали хора с диагноза мозъчна смърт."

Това казва в интервю за БНР д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция “Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция” в ИА“Медицински надзор“.

Броят на хората, които се нуждаят от трансплантация на органи, тъкани и клетки, продължава да расте, което означава, че все по-голям брой терминално болни пациенти често не успяват да дочакат тази животоспасяваща операция.

"През последните години ИА "Медицински надзор" многократно сме извършвали анализи на ситуацията в страната и сме изтъквали причините за ниския ръст на донорството у нас“, посочва д-р Цветкова.

На първо място, стои проблемът с навременното откриване на потенциалните донорите в донорските бази. Това е най-важната стъпка в донорския процес.

Д-р Цветкова припомни, че през 2019 г. беше приета Национална програма за насърчаване на донорството и подпомагане на трансплантацията с период на действие до 2023 г.

Преди дни със заповед на министъра на здравеопазването бяха отпуснати 327 хил. лв. за финансиране на дейностите на регионалните и областните координатори, както и за обучение.

Здравният министър проф. д-р Христо Хинков обеща, че ще бъдат предприети нужните административни стъпки, за да обособи отново в самостоятелна агенция администрирането на трансплантационната дейност в България.

Проследяването на трансплантираните пациенти се извършва в трансплантационните центрове, където извършена операцията. Проблемът на чакащите за трансплантация у нас е, че не е достатъчно оценен здравословният им статус, т.е. дали са годни за извършването на такава оперативна намеса. Необходимо е по-често да се актуализират медицинските им данни. В България продължава да няма подготвени специалисти, които да проследяват белодробно трансплантираните пациенти. 

Почти всички европейски клиники продължават да отказват прием на български пациенти, които се нуждаят от белодробни трансплантации, но продължават да се търсят варианти за прием извън ЕС, допълва още д-р Цветкова. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30