В петък (13 октомври) официално бе открит кино-литературният фестивал "Синелибри“. Началото бе дадено с една от най-дългоочакваните прожекции – "Клети създания" на Йоргос Лантимос. Филмът спечели престижната награда "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция и е един от големите претенденти за "Оскар". "Клети създания" разказва за жена, чийто мозък е заменен с този на нероденото ѝ дете, а в главната роля е Ема Стоун.
Председател на журито тази година е американският актьор, сценарист и продуцент Уилям Болдуин. Той ще оценява филмите в конкурсната програма заедно с испанската актриса Карла Нието, актьора Иван Бърнев, режисьорите Леа Тодоров и Бруно Розато. Победителят ще бъде обявен на 20 октомври, отново в Зала 1 на НДК, когато ще бъде излъчен и "Дворецът" на Роман Полански. Това е другата дългоочаквана премиера за България, след като филмът беше показан за първи път във Венеция.
Мотото на деветото издание е "Метаморфози" и отбелязва 140 години от рождението на Франц Кафка, споделя Юлия Владимирова – специалист "Връзки с обществеността“ на "Синелибри".
Откриването бе дадено с "Клети създания“ и идеята на технологичния прогрес за размяната на мозъци като един сюрреалистичен романс. С голям залог е и новият филм на Мартин Скорсезе, който беше изпратен с 9-минутен аплауз на фестивала в Кан – "Убийците на цветната луна".
Важен акцент е биографичната лента "Мария Монтесори: Новата жена", Леа Тодоров – дъщерята на големия френски интелектуалец с български произход Цветан Тодоров е негов режисьор, тя е и част от журито.
Друг акцент в програмата е "Само ние двамата" на Валери Донзели, един филм, който говори за токсичните връзки. Сякаш има едно завръщане и към сюжетите в кухнята – "Страсти в кухнята". Филмът на Тран Ан Хунг събира на едно място едни от най-големите звезди на френското кино – Жулиет Бинош и Беноа Мажимел.
Закриването на кино-литературния фестивал "Синелибри" е на 2-ри октомври с "Дворецът" на Роман Полански, който ще бъде представен у нас преди САЩ – сатиричната комедия, която се разиграва в навечерието на 2000 г. В нея се преплитат шест сюжетни линии.
Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Юлия Владимирова.
Снимки – "Синелибри"
Днес (27 февруари) от 18 ч. в Къща за литература и превод ще се състои среща с украинската писателка Наталия Матолинец. В разговор с преводачката Райна Камберова авторката ще разкаже как са се променили книгоиздаването в Украйна след началото на войната, читателските нагласи и световното внимание към украинската литература. Матолинец ще сподели и своя..
С комедията на Шекспир "Напразни усилия на любовта" Арт театър ще отбележи 94-тия рожден ден на проф. Надежда Сейкова. Тя е режисьор на спектакъла. А повечето участници са нейни ученици – съобщи в “Артефир” актрисата Милена Червенкова, директор на театъра. В спектакъла ще участва и тя, заедно със Симеон Владов, Боян Николов, Антон Порязов, Камен..
"Вълшебното перо" е международен литературен конкурс, обявен от българското неделно училище "Иван Вазов" в Париж и адресиран към всички ученици, които могат да участват на български език, без значение къде живеят и учат. Темата е вълшебна и затова в творбите трябва да присъства вълшебен момент, независимо дали в проза или в стихове. Участници на..
Сборникът с разкази и пътеписи "Хъш седем плюс седем по Рихтер" с автор Ангел Колев излезе неотдавна на книжния пазар. Книгата е едно пътуване през годините, сред всички хора с които той, авторът Ангел Колев, се е срещал. А пътят му е от Благоевград, през София до Филаделфия в Пенсилвания, САЩ, където живее и работи от 1999 година. През..
На 26 февруари от 18.30 ч. Унгарският културен институт представя 20-о издание на Международния фестивал на късометражното кино в Будапеща – BuSho (Budapest Short). Ще бъдат показани девет от най-добрите унгарски заглавия от миналогодишното издание на фестивала. Селекцията включва три анимационни, един експериментален и четири игрални..
Белодробният карцином остава една от водещите причини за онкологична смъртност в световен мащаб, въпреки напредъка в медицината и разнообразието от..
"Магията на Изтока" е изложбата живопис на Силвана Пападами, която вече може да бъде разгледана в галерия "Еритаж". Темата ѝ е свързана с мистиката на..
Световноизвестният певец, композитор и продуцент Пласидо Доминго - младши, син на прочутия испански тенор, представя през март за първи път в България..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg