В епизод 513 "Трамвай по желание" среща своята публика с маестро Любо Денев.
Любомир Денев е истински музикално-сценичен комбинат: композитор, диригент, джазмен, творец на фолклор, на театрална и филмова музика, създател на камерни и симфонични творби, на поп и рок парчета.
В детството си Любо започва с цигулка и акордеон, но завършва Софийското музикално училище в класа по ударни инструменти на проф. Добри Палиев. В Музикалната академия заниманията му по композиция са с проф. Цветан Цветанов и проф. Парашкев Хаджиев, дипломира се като оркестров диригент в класа на проф. Константин Илиев.
През 1983-1984 г. пътува в САЩ по програма за културен обмен, гледа мюзикъли на Бродуей и слуша филмова музика в Холивуд, изявява се и като джазмен. След 1986 г. е композитор и диригент на свободна практика, често канен от най-добрите симфонични оркестри в България и по света – като солист и за записи.
Тази година маестро Денев има честта да изнесе свой авторски концерт в Ню Йорк. Там той показва защо нарича себе си музикален номад. Композициите му покриват почти всички музикални жанрове: джаз, опера, симфонична музика, интерпретации на български фолклор, фантазии и импровизации.
Последното засега произведение на знаменития композитор е музикалната драма "Стон или Трагедията на Яворов", поставена в Старозагорската опера по пиеса на Бойко Илиев.
А откъде произлиза недоволството на твореца – от това, което е постигнал, или от онова, което не е, ще чуете в епизод 513 на "Трамвай по желание".
Снимка – Ани Маринова, БНР
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg