Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

16 октомври – Световен ден на прехраната

Цанка Миланова, БХБ: Над 420 000 тона храна се губят по веригата за доставка у нас

| обновено на 16.10.23 в 10:06

Световният ден на прехраната се отбелязва по решение на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) на днешния 16 октомври, който е денят на нейното създаването. Този важен ден се чества в над 150 страни, а България се присъединява към него през 2006 година. Целта на Световния ден на прехраната е да постави на дневен ред проблемите, свързани с прехраната, глада, лошото хранене и бедността.

В този контекст Българската хранителна банка (БХБ) изпълнява ключова роля в борбата с глада и недохранването в страната. Тя е организация, която събира излишната, но все още годна храна и я разпределя към хора в нужда. БХБ въвежда модела на хранително банкиране в България, който позволява оползотворяването на излишна храна и нейното предоставяне на тези, които се нуждаят. Този подход се осъществява чрез сътрудничество с хранителната индустрия и партньори в социални програми.

Изпълнителният директор на БХБ Цанка Миланова подчертава значението на техния труд и усилия. В ефира на предаването тя споделя, че по данни на НСИ над 420 000 тона храна се губят по веригата за доставка в България. 

"Отправяме всекидневно покана до всяка компания, независимо от нейния размер. Работим с най-големите компании в страната, които попадат в топ 100 като оборот в пари и храни, но работим и с малки, дори семейни фирми, в който се генерира излишък. Много от тях знаят, че има смисъл храната да бъде предоставена", казва тя.

В заключение, Световният ден на прехраната ни напомня за важността на борбата с глада и недохраната в световен мащаб, а Българската хранителна банка дава практически отговор на този проблем.

Събирането и разпределението на излишната храна стават възможни благодарение на усилията на БХБ и тези, които се включват в тази благородна кауза. Така можем да работим заедно за подобряване на социалната сигурност и хранителната подкрепа на хората в нужда в нашата страна.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35