"Грийнпийс" - България настоява МОСВ да отнеме разрешителното на топлоцентралата в Димитровград и да бъде защитено правото на хората в града и региона да дишат чист въздух.
В ранните часове на 16 октомври активисти на "Грийнпийс" – България се изкачиха до 50 м височина, за да заявят, че престъпленията срещу хората и природата в региона трябва да спрат незабавно. С бяла боя беше изписан надписът "CRIME" (престъпление) върху стената на неработеща охладителна кула на топлоцентралата в Димитровград.
Със зрелищната акция се протестира срещу системните злоупотреби на централата, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки. Към участниците от България в акцията се присъединиха активисти от Полша, Чехия, Унгария, Австрия, Хърватия, Гърция и Румъния, за да защитят правото на чист въздух и безопасна околна среда за всички.ТЕЦ "Марица" 3 е построена през 1955 г, а инсталацията, което все още функционира е от 1971 г. – това я прави една от най-старите топлоелектроцентрали в България.
ТЕЦ "Марица 3" не работеше от 2018 г, но беше извадена от студения резерв на България през 2021 г. заради поскъпването на електрическия ток по време на възстановяването на европейските икономики след Ковид пандемията. От 2021 г. централата системно обгазява Димитровград и района със серен диоксид и замърсява въздуха с фини прахови частици. Тези замърсявания са документирани от Регионалната инспекция по околна среда след многобройни сигнали на местни жители, централата на няколко пъти е спирана, но в последствие ѝ е разрешавано да работи отново. От две години в региона на Димитровград се регистрират все повече болни с хора, които имат все по-лошо качество на живот.
Със своята мощност от едва 120 MW, ТЕЦ "Марица 3" има минимален дял в националното производство на енергия, а освен това тя работи на загуба – за 2021 г. компанията е отчела 16 000 000 лв. загуби, а за 2022 те са 70 000 000 лв.
ТЕЦ "Марица 3" е разследвана от Европейската прокуратура заради измами с въглеродни емисии, ощетили европейските данъкоплатци, включително българите, с десетки милиони. Анализ на Екологично сдружение "За Земята" оценява на 75 млн. евро щетите от неплатени, но изразходвани квоти, за пет централи, сред които и димитровградската.
"ТЕЦ "Марица 3" не може да работи законно. Сградата е в толкова окаяно състояние и с много лоша поддръжка, че от всяка нейна пролука бълват неорганизирани непречистени емисии. Така заради печалбата на малцина се нарушава правото на десетки хиляди души да дишат чист въздух. Ток в България ще има дори без този ТЕЦ. Но няма да има риск за здравето на хиляди хора, няма да има щети за околната среда, няма да се забавя развитието на енергетиката и икономиката на страната" – коментира Десислава Микова – координатор на кампанията "Климат и енергия", "Грийнпийс" - България.
Чуйте какво още каза Десислава Микова в звуковите файлове:
Димитровградчани излизат на протест срещу ТЕЦ "Марица 3"
Тази неделя, 22 октомври, от 11:00 ч. гражданите от местната инициатива за чист въздух "Дишай, Димитровград" организират протестно шествие под надслов "Търпението свърши". Сборният пункт ще бъде площадът пред община Димитровград, а оттам загрижените граждани ще се насочат към крайната точка – портала на ТЕЦ "Марица 3".
Пред входа на централата те планират да връчат ултимативно писмо на нейното ръководство и да заявят, че търпението им спрямо системното замъсяване се е изчерпало. Най-малките участници в шествието също ще изпратят своите послания с искане за чист въздух и щастлив живот под формата на рисунки.
Шествието е продължение на активната работа на "Дишай, Димитровград", чиято петиция срещу нарушенията на теца успя само за девет дни да събере онлайн 687 подписа, предимно от димитровградчани.
Преди броени дни активисти на "Грийнпийс" се изкачиха на неизправната охладителна кула на територията на ТЕЦ "Марица 3", върху която изписаха CRIME ("Престъпление") в знак на протест срещу замърсяването на въздуха и системните нарушения от страна на централата.
Ръководството побърза да покрие надписа с българското знаме, това обаче нито спря вредните емисии, нито намали общественото недоволство.
Снимки - greenpeace.org"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..
В Отворено писмо о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от Постановление № 407/22.11.2024 на МС , с което всички..
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg