Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тома Белев:

Конституцията трябва да бъде обогатена с още текстове за горите и реките

| обновено на 19.10.23 в 11:50
Тома Белев
Снимка: БГНЕС

Преди дни Тома Белев, бивш заместник-министър по околната среда и водите в едно от последните правителства, публикува доклад на страницата на Сдружението "Зелени закони" относно състоянието на няколко реки, важни за щетите при наводнението в Царево.

Анализ на Тома Белев в рамките на работата на инициативата "Зелени закони"  показва, че 5 от прелелите реки не са отразени в плановите документи – според картите реките не са реки, което оправдава редица пропуски на отговорните лица за стопанисването ми.

В интервю за "Нашият ден" Тома Белев се изрази относно важността на включването на природата в Конституцията на България. Той посочи, че макар да има ангажименти на страната за опазване и възпроизводство на околната среда, има текстове и теми, които липсват в Конституцията. Това включва важни аспекти, свързани с горите и реките.

Според Белев, Конституцията трябва да бъде обогатена със специфични разпоредби за опазването на биологичното разнообразие, горите и реките. В момента Конституцията дефинира горите с национално значение като тези, определени със закон, които са “изключителна държавна собственост", но в Закона за горите липсва такова определение. Също така, реките не се споменават изрично.

Тома Белев подчерта важността на опазването на горите и реките, особено предвид бързото опустиняване на териториите в Балканския полуостров и загубата на валежи. Той обясни, че е от съществено значение да се включат в Конституцията тези две ключови екосистеми.

Според Белев последните години са белязани от наводнения и липса на реки, което засилва необходимостта от действия за опазване на тези важни природни ресурси. Въпросът остава дали настоящият парламент ще се справи с тази задача.

Тома Белев обаче се надява, че текущият парламент може да използва процедурата за промяна на Конституцията, която продължава между 3 и 5 месеца, за да разгледа и приеме предложенията за включване на горите и реките в Конституцията. Независимо от трудностите, той вярва, че това е възможността да се защити голямото значение на реките и горите за българското общество.

В момента група природозащитни организации работят за формулиране на подходящи текстове, които да бъдат предложени за включване в Конституцията и така да се гарантира по-добрата опазване на природата в България. Въпросът за природата в Конституцията остава актуален и предизвикателен, но стъпките, предприети от Тома Белев и инициативата "Зелени закони" дават надежда за положителни промени в бъдеще.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25