За изкуствения интелект се говори от десетилетия. Той вече е навсякъде около нас под формата на различни продукти, специализирани за извършване на различни дейности. Защо тогава изведнъж светът полудя по генеративната икономика, след като се появи революционно новата технология в изкуствения интелект, способна да разбира речевата структура и да отговаря генеративно?
"Революционният пробив и развитие, което в момента се случва, е, че големите лингвистични модели наистина направиха паралелно да се изчисляват и да се правят процеси."
Това споделя в ефира на "Нашият ден" Виктор Манев, съосновател и партньор в алтернативни инвестиционни фондове, които инвестират в растящи иновативни компании и управленски консултант с дългогодишна практика.
"Благодарение на чиповете и на самата технология, която е заложена по съвсем нов начин да разрешава стари задачи, които отдавна се решават, и фактически пробивът преди близо година и половина беше скоростта, с която започна да се обработва информацията през големите езикови модели."
Почти всички големи технологични компании в момента правят разработки на лингвистични модели. Поради тази причина специалистите, които се занимават с лингвистичната математика, са едни от най-скъпо платените в сектора. В България има един или двама, посочва Виктор Манев.
За дискусиите по време на годишната среща на Международната асоциация на управленските консултанти, която се проведе преди дни в Аман, Йордания, и голямото технологично изложение Gitex Global в Дубай – чуйте повече в звуковия файл.
Как протича организираното от Европейския съюз за радио и телевизия годишно събитие на създателите на аудиосъдържание – Audio Storytelling Festival? На телефонната линия на "Нашият ден" се включва Николета Атанасова , за да разкаже. В литовската столица Вилнюс се провежда 51-вото събитие, обединяващо създателите на аудиосъдържание от Европа и..
Свикнали сме да си представяме учените като кротки, отнесени хора, които си изследват каквото си изследват в лабораториите и обсерваториите, без особена връзка с днешния ден. Напоследък обаче виждаме, че не е така (и вероятно никога не е било). Как настоящата американска администрация буквално изтрива науката, изчегъртва я дори – и какви са рисковете?..
Векове наред жената е била обект на медицински интерес главно заради нейните репродуктивни способности и възможността да роди и отгледа здрави деца. Невидимите за медицината жени или как съвременната наука съзнателно пести от познание как женското тяло реагира на лекарства и терапии – разговор във "Време за наука" с журналистката в сферата..
Събитието се провежда под патронажа на Министерството на образованието и науката. Виртуалният водещ на новинарски емисии Тео, създаден с изкуствен интелект за Великденския концерт на участници от конкурса "Киното – моя любов, моя песен", част от Международния младежки медиен фестивал "Арлекин", ще се материализира отново във Варна. Обръщението на Тео..
Опенхаймер след изобретяването на ядреното оръжие цитира древноиндийския епос "Бхагавадгита", в който се казва, че когато "блясъкът на хиляда слънца" светне в небето, човекът ще стане заплаха за света. До днес атентатите, терористичните актове и военната надпревара правят така, че чуваме по-често за тях, тоест изобретението на Нобел е по-новинарско..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Представете си огромен пикник с любимите си хора под звуците на световна музика и в компанията на топартисти, готвачи и със забавления за малки и..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg