Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Училищният директор като лидер

Новите и бързо променящи се условия, в които работи образователната ни система, поставят различни и все по-големи изисквания към ръководителите на учебните заведения.

Какви качества и умения трябва да притежава човек, за да бъде успешният ръководител, който ще организира работата на повереното му училище така, че то да даде най-качественото и подходящо образование на учениците. Дали действащата нормативна уредба гарантира подбора на най-подходящите кандидати за директори. Дали новоназначените директори, но и не само те, имат възможност за продължаващо обучение и квалификация, за да бъдат в крак с новите идеи в образованието и да организират стратегическото развитие на училището и екипа си.

В началото на октомври 2023 г. в гр. София сдружение "Образование България 2030" организира конференция "Ефективно училищно лидерство за качествено образование" с участието на  експерти от гражданския и публичния сектор, представители на Министерството на образованието и науката, директори и членове на лидерски екипи на училища, представители на бизнеса и др. Събитието привлече вниманието към темата за развитието на лидерските умения на училищните директори и начините те да бъдат подкрепени така, че да разгърнат своя лидерски потенциал.

В рамките на форума бяха представени резултатите от проучването на Сдружението "Развитие на лидерските компетентности на училищните директори – ключ към качествено образование“ и доклада към него. Повече за проекта и доклада може да прочетете на сайта на сдружение "Образование България 2030"

В Рубриката "Всичко за образованието" Емилия Иванова, доскоро директорка на столичното 90 СУ и участничка в конференцията, сподели виждането си за успешното училищно лидерство, а Велизара Георгиева от Сдружението насочи вниманието към акцентите от проучването за лидерските компетентности на училищните директори.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


Снимка –  сдружение "Образование България 2030"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25