Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Търсят се донкихотовци

Спектакълът "Елате ни вижте" от проф. Кирил Топалов на Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен ни среща с герои от "Под игото", "Чичовци" и други произведения на Вазов. Пиесата е написана още през 1989 г., но никой не е искал да я постави тогава. Основната тема, която развива Кирил Топалов, е, че българинът не си вади поуки от нищо, никоя история не може да го стресне, казва режисьорът Владлен Александров. 

"Необходими са донкихотовци, а днес няма такива", твърди авторът на пиесата и някъде в далечината се чува грохотът на ботуши, на който той много държи. Кирил Топалов е един от познавачите на творчеството на Вазов. По време на писането на "Елате ни вижте" той изчита редица публикации, архивни документи, писма от времето на класика на българската литература. Интересна е тезата му затова, завършила ли е революцията, приключило ли е Априлското въстание?  

"Красотата на тази пиеса е в нейното четене на нашето битие", казва режисьорът Владлен Александров. И още много въпроси задава пиесата, като какво се случва с България толкова години след Освобождението? Дали се е променила държавата, дали изобщо сме изградили държава, дали нашите герои са свободни, построили ли сме демокрацията, и какво сме направили със себе си. 

Оптимистични ли са отговорите на тези въпроси, ще разберете от интервюто с режисьора Владлен Александров.

Снимка – Драматично-куклен театър "Иван Радоев" - Плевен

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30