Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балетната трупа на Държавна опера - Пловдив – все по-отличаваща се и ярка

| Интервю

Балетната трупа на Държавна опера - Пловдив имаше пет номинации за Годишните награди на професионалната танцова общност “Импулс 2023”, които се проведоха на сцената на Народен театър “Иван Вазов”. Опера Пловдив получи отличия в три водещи категории – "Танцова продукция на годината" за спектакъла "Ана Каренина", както и в категория "Постановка на класическо или адаптация на съществуващо танцово произведение" за Лео Муич и балета “Ана Каренина”. А третата награда бе в категория "Танцова трупа на годината", споделя Мариана Крънчева, ръководител на балетната трупа на Опера Пловдив:

"Трупата демонстрира израстването си чрез успешно представени няколко танцови проекта. Много хора забелязаха, че трупата става все по-отличаваща се и ярка. Лео Муич е много интересен хореограф в неокласичен стил, в спектаклите действието му е многопластово. Умее да пали танцьорите да постигат все повече."

Муич разказва "Ана Каренина" с изразена чистота и индивидуалност на израза. Драматичният сюжет по романа на Лев Толстой е разказан на фона на едни от най-красивите произведения на Чайковски в изпълнение на Оркестъра на Опера Пловдив с диригент Диан Чобанов. Друга продукция, която бе номинирана от наградите "Импулс" в две категории, е "Коледна вечеря" на известния украински хореограф Радо Поклитару:

"Неподражаем като хореограф. Експресивен, танцово-театрален, с много интересни картини. Танцовият език е в динамика, колкото и пъти да гледаш спектакъла, виждаш нещо ново."

Най-новото представление на Държавна опера - Пловдив е "Лешникотрошачката".

Чуйте повече в звуковия файл.   

Снимки: Държавна опера - Пловдив

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54