Последни дни за изборни манипулации. За какво да внимаваме, коментира в ефира на “Нашият ден“ Никола Тулечки от Обединението за честни избори (ОЧИ).
С приближаването на изборния ден Никола Тулечки от Обединението за честни избори предупреждава гражданите за потенциални манипулации и измами, които могат да възникнат по време на изборния процес. Тулечки сподели своите наблюдения и опасения.
По неговите думи един от начините, по които могат да се нарушат честните избори, е чрез даване на различни стимули на избирателите. Например, кметът на определено населено място може да организира банкет в деня за размисъл преди изборите, или някой може да раздава случайно безплатна храна пред изборните секции. Това може да доведе до неправомерно влияние върху избирателите и да наруши честността на изборния процес. Освен това, има сигнали за случаи, в които се предлагат пари на избирателите в замяна на техния глас. Този вид дейност може да има сериозни последици за демократичния процес, тъй като продажбата на гласове подкопава интегритета на изборите.
Според Тулечки в някои родопски села се съобщава за суми от порядъка на 200 лева, предлагани на избирателите за тяхната подкрепа. Този вид измама може да има сериозни последици за населеното място и бъдещето на хората, които живеят там.
Въпреки тези предупреждения "ситуацията с изборните измами в България не е толкова зле" според Тулечки. Той поясни, че множеството от тези измами са били описани и методите, чрез които се извършват, са известни. Една от най-известните е "Индианската нишка", при която група хора се събира пред изборната секция, а на някои се предоставя вече попълнена бюлетина. Този метод може да подкопае демократичния процес и да влоши честността на изборите.
Също така Тулечки разкри и казуса с "изборния туризъм", който се е появил, но контролът над регистрациите за гласуване не е бил достатъчно строг. Този проблем е свързан със структурни проблеми в системата и изисква по-голям контрол от страна на кметствата.
Съветът на Никола Тулечки е да бъдем внимателни и информирани граждани, които да се борят за честните и демократични избори и да сигнализират за всякакви нередности, които биха могли да засегнат интегритета на изборния процес.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg