Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На опера в събота

Спомен за диригента и композитора Иван Маринов

На 17 октомври се навършиха 95 години от рождението на диригента, композитора, преподавателя, общественика и човека Иван Маринов! По този повод в предаването си спомняме една малка част от творческото му присъствие в културния живот. 

Накратко за Иван Миринов: диригент, ръководил всички големи оперни театри и симфонични оркестри в България; диригент с международни изяви с оркестри в Европа, Канада, Мексико и САЩ. 

Композитор на творби от различни жанрове: автор на симфонична музика, кантати и творби са глас и симфоничен оркестър; камерна музика, хорова, детска и естрадна; филмова и театрална. Лауреат на конкурса по композиция "Кралица Елизабет“ – Белгия (1956); специализант на големия диригент Франц Конвични (1957) и отличен със Специалната награда на Младежкия фестивал в Москва (1957); носител на почетната "Амфора“ на Миланската скала и "Златната кама“ на Берлинските фестивални дни, "Златният Орфей" за детска музика (1963) и много други национални отличия. Иван Маринов е дългогодишен член на журито на Международните диригентски конкурси “Караян” и “Фителберг”.

Роден в семейство на хора на изкуството – баща му е театрален инженер, а майка му е известната оперна певица Цветана Дякович, като че ли съвсем естествено поема своя път. За своите първи стъпки той споделя: "Аз имах голямото щастие още 12-13-годишен да се срещна с Парашкев Хаджиев, при който ме заведе майка ми. Спомням си и моята учителка по пиано – великолепна и много търпелива жена. Аз бях сравнително буйно дете и обичах да играя. Въпреки това, тя сигурно е забелязала интереса ми към музиката и затова продължи да се занимава с мен. 

Колкото до Парашкев Хаджиев – срещата с него ми отвори нови хоризонти. Нямах намерение да ставам професионален музикант. Майка ми не искаше да тръгвам по този път. Когато бях студент в Юридическия факултет, аз се занимавах тайно от нея с композиция. Парашкев Хаджиев, Панчо Владигеров и Веселин Стоянов я убедиха, че има смисъл да се посветя професионално на изкуството… Присъствието на авторитетни личности около теб, когато си в самото начало на своя път, те кара да преодоляваш трудности, които иначе едва ли би намерил сили да преодолееш."

Предлагаме ви пълен запис на операта Иван Сусанин (Живот за царя) от Михаил Глинка от 1986.

Изпълнителски състав:

Иван Сусанин, селянин от Домнино – Никола Гюзелев (бас)
Антонида, негова дъщеря – Елена Стоянова (сопран)
Ваня, 12-годишно момче, осиновено от Сусанин – Христина Ангелакова
(мецосопран)Богдан Собинин, опълченец, годеник на Антонида – Румен Дойков (тенор)
Руски воин – Николай Стоилов (бас)
Полски пратеник – Ангел Петков (тенор)
Сигизмунд III, полски крал – Димитър Станчев (бас)
Смесен хор на БНР
Симфоничен оркестър на БНР
Диригент – Иван Маринов

Бъдете с програма "Христо Ботев" тази събота, 28 октомври, от 20 часа!
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53