За 280 души "Любовта не е метафора" и може да се чувства с думи. Точно толкова са били участниците в IV Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем". Трима от тях ще бъдат наградени на музикално-поетичната вечер, с която издателството организатор "Библиотека България" ще отпразнува Деня на народните будители.
На 1 ноември от 19 часа в клуб Yalta Иво Беров, Светлана Николова и Павлина Йосева ще получат отличията си.
Председател на журито, определило лауреатите в поетичния конкурс, е Камелия Кондова. Водещи на празника ще бъдат актьорите Виттория Николова и Боян Младенов.
И докато едни получават наградите си, други все още могат да пишат, за да има кой да ги чете. Издателството вече постави началото и на петото издание на Националния литературен конкурс. Този път участниците в него могат да разсъждават над темата "Колелото на времето" под формата на разказ. Председател на това жури ще бъде Георги Бърдаров. Организаторите на конкурса удължиха крайния му срок до 5 декември специално в ефира на Програма "Христо Ботев".
"Любовта не е метафора" може да е клише, може да е познато на някого, но не е плагиатствано. "Колелото на времето" също може да звучи като клише и много до болка познато словосъчетание, но това, което влагаме ние в ползването на тези слогани, е съвсем различно. Всичко трябва да бъде погледнато по-дълбоко. И когато ние прави тези конкурси, когато раздаваме наградите, не тяхното изражение – било то финансово или материално, или дори морално – е толкова важно, колкото това, че се събираме всяка година. И че едни хора имат възможност да представят своите думи пред други хора и това е едно безкрайно предай нататък. Мисля, че с това правим нещо добро", каза в "Артефир" издателят и поет Симеон Аспарухов.
А неговият съмишленик във всичко това – също издател и поет – Ива Спиридонова допълни:
"Това е колелото на времето. Любовта и времето провокират думите всъщност."
Двамата благодариха в ефир на всички, които вече почти седем години, откакто съществува издателството им, вярват в тях и им помагат, защото заедно вървят дългия път. И така, един ден, когато се обърнат, ще могат да видят колко много неща са оставили в колелото на времето, което ще продължи да се върти с тях.
Целия разговор и всички подробности около IV и V Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" чуйте в звуковия файл.
Изложбата “Димитър Яранов – 1964-2024 г.” се открива на 10 септември от 18:00 часа в галерия “Академия”. Експозицията включва живопис и рисунки на художника Димитър Яранов. Те са подредени хронологично от гимназиалните му работи до последните, вероятно недовършени, платна. Представени са живопис и рисунки от колекциите на Огнян Делибозов, Николай..
Връчиха наградите за съвременно визуално изкуство на третото издание на Форума “Буна”. Тази година то се проведе под надлсов “Откритие и другост в Ерата 5.0”, a участие взеха над 150 артисти от 30 държави. В официална церемония на 7 септември в двора на Археологическия музей във Варна международно жури присъди четири отличия и две почетни..
В това издание на "Тийн Тайм" представяме съвременния автор Николай Янков. Той е ръководител на специалност "Индология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по хинди, източни религии и философски системи и пътешественик по душа. Автор е (в съавторство с Елена Щерева) на пътеписа "Химикал, шоколад и две рупии" сборник с..
Тя е драматург, артдиректор, PR специалист, организатор на събития и нестандартни медийни кампании . Завършила е "Културология" и "Театрознание". Има богат международен опит в областта на културната политика и артмениджмънта. Носителка е на награди за поезия, кратка проза и театрална критика. Била е член на жури и селекционер на артфестивали...
След първата си поява в България като визуален артист, "Невротичният балет на красотата и разрухата", Надежда Георгиева се завръща в България с имерсивната инсталация "Океанът на живота/гласове", която се открива на 11 септември в 18.00 в Галерия Куб - Топлоцентрала. Вторият проект на художничката, отново куриран от Весела Ножарова, представлява..
В "Нашият ден" разговаряме с Деян Попов, който прави бюджети за клинични проучвания за лекарства. Той е представител на онази "класа" български..
На 10, 11 и 12 септември в Регионалния център за съвременно изкуство "Топлоцентрала" в София ще бъде показан пред публика танцовият спектакъл "Пиета 2.0"...
Днес (9 септември) в галерия "Артмарк", къща Ватев в София се открива изложбата "Дило Дилов – Долорес Дилова. Баща. Дъщеря. Художници". Това е рядка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg