"Нарисувано" се нарича изложбата на Белин Мартинов (1945 – 2001), открита в галерия "Стубел". Художникът е роден Стара Загора, завършил е "Илюстрация и оформление на книгата" при проф. Евтим Томов и проф. Петър Чуклев в НХА. За него знаят малцина – приятели, колеги, съгражданите му. Причината за това е особената му съдба, малкото му изложби и прекършения му порив по начин, по който тоталитарната власт умееше.
Още през 1969 година той прави първата си самостоятелна изложба с графики и рисунки. През 80-те на миналия век работи активно в родния си град. Самостоятелната му изложба през 1983 г. е събитие, но е трудно приета: "Работите на Белин Мартинов не са създавани за радост на очите и още по-малко за украса". След това художникът се затваря, води отшелнически живот, като постоянно рисува и дори в един момент заковава вратата на апартамента си, за да не го безпокоят. Има само още две изложби приживе – през 1988 и 1994 г.
Белин Мартинов споделя, че рисуването е "едно мое занимание, което много рядко – на четири-пет години, търси връзка с хората…Това, което показвам, е графична живопис… Обичам бързия и рационален начин на живопис".
Писал е и стихотворения, които излизат в книгата "Колоратурна симфония" през 2015 г. Същата година е показана на "Шипка" 6, СБХ част от ретроспективната изложба в Старозагорската галерия, състояла се през 2005 година, където през 2019 г. негови приятели представят около 30 непоказвани дотогава творби в изложбата "Непознатият Белин Мартинов".
Проф. Марин Добрев казва за работите на Белин Мартинов, че са "зрим отглас на нещата от живота, на нашите делници. Адресирани до разума ни, провокират потребителското псевдоравновесие на зрителя, еснафските щампи на "улегналите" ни възприятия. А за това малцина са подготвени. Рано или късно Белин Мартинов ще намери своето запазено място като един от най-големите ни рисувачи. Защото той носи нашата съвест. И работите му изричат само по няколко думи, но те са достатъчни, за да започнем пътуване към безкрая, дори след като сме си тръгнали от залата."
Чуйте разказа кураторката на изложбата Яна Братанова
Изложбата може да бъде видяна до 10 ноември в столичната галерия "Стубел"
Снимки – Ани Петрова, БНР"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно. Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg