За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчи поредицата "Непознатите будители".
В дните до 1 ноември в 7 епизода представихме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки и/или изследователи.
Балерината и балетен педагог Русалия Кирова откри поредицата на 11 септември с разказ за съпруга си - прочутият пловдивски художник Димитър Киров – Ди Киро, създавайки епизод 1: "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата".
На 18 септември Хризантема Рашева от Оряхово разказа за бай Дико Илиев в епизод 2: "Дунавското хоро, Космоса и един музикант от Бога“.
На 25 септември инж. Красимира Димитрова и японистката доц. Вяра Николова съобщиха добрата новина в епизод 3: "Майстора и Япония“, че прочутият ни художник за първи път ще стъпи чрез творчеството си десетилетия след смъртта си в Япония – с превода на японски на книгата "Българската мадона на Майстора“.
На 2 октомври за Павел Вежинов с любов разказа дъщеря му Павлина в епизод 4: "Писателят като спасение и Белите коне".
На 9 октомври Божана Димитрова се съгласи да стане автор на епизод 5: "Будителят Радио в "Разговор с вас“.
Епизод 6: "Огънят на Марин Големинов или музика по жаравата" беше създаден на живо в ефир на 16 октомври от внучката му Лилия Големинова.
В епизод 7: "С Ботев от първо лице" на 23 октомври – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му събудиха, но и разбуниха духовете с поезията му.
Екипът на Terra Култура спази правилото, че авторите в поредицата творят единствено и само на живо в директния ефир на Българското национално радио. Във финалния епизод в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители, участие взеха: Павлина Делчева-Вежинова, Русалия Кирова и Хризантема Рашева.
Какви послания отправиха авторките и какво пожелаха на всички, които вярват в един от заветите на Павел Вежинов: „Винаги съм предпочитал да гощавам моите читатели с мечтите си. Те са много по-интересни…“ - чуйте още в звуковия файл.
Чуйте разговора в звуковия файл.
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Ирина Вачкова и Ивайло Иванов-Бензо са партньори и в живота, и в работата с глината от вече повече от четвърт век. Различни като творчески търсения, те все пак са развивали стила си заедно и неминуемо са си повлияли един на друг. И двамата са очаровани от могъществото и красотата на природата, която в Априлци е достатъчно близо, че да пренесат..
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg