Романът "Вой" е дебютен за еколога Александър Петров, който пише под псевдонима Скалд. Сюжетът насочва към историята на ловджийката Катя и еколога Атанас, които водят борба срещу бракониерството. След отвличането на вълчица от Врачанския Балкан започват разследване на престъпна организация, занимаваща се с незаконни кучешки боеве. Те се опознават и сближават в това приключение, но постепенно разбират, че и двамата крият мрак, който ги е пречупил непоправимо. А някъде из планината броди една легенда. Това е част от анотацията на "Вой", споделя Александър Петров:
"Исках да подходя научно, като човек, който познава вълците като вълци. Едно от уникалните неща в романа е, че вълците са и герои, но не говорят. Едната вълчица е Шедир, която става майка за първи път в книгата, но се изправя пред много предизвикателства. Тя е от най-популярните герои, следейки ревютата на книгата. Читателките много се обвързват с нея и нейната борбеност."
Книгата има и екологична мисия към спирането на кучешките боеве, бракониерството и опознаването на вълците като вид. Александър се провокира да работи с тази тема поради реални проблемни ситуации в българската действителност в тази посока. Освен актуалност, в книгата са посочени и исторически факти за вълците като животни, като това, че севернотракийските племена са се оприличавали с вълците. Основният антагонист е книгата е Петър, с прякор Ръсел, който е събирателен образ на надменния човек ловец, на когото всички искат да подражават, но едновременно с това и не харесват.
Петнайстата глава от книгата "Пленените" гласи: "Имаше единствено мрак, не се усещаше вятър, въздухът бе гъст и мръсен, а подът бе равен и бездушен. Нощните птици бяха далеч. Техният зов бе останал някъде назад, където Шедир бе израснала.".
Александър Петров Скалд развива дейност и в социалните мрежи с поредицата "Пъдпъдък Дейли", в която си поставя за цел да запознава хората с българската природа. Мотивиран е от липсата на грамотност на хората по екологичните теми и казва, че много често хората не различават бук от дъб и не знаят как точно изглежда соколът.
Представянето на "Вой" ще бъде тази вечер (30 октомври) в столичен бар от 18.00 часа, а утре в Регионалната библиотека в град Враца.
Корицата е дело на Ханко Седефчев.
Повече чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНР
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg