"Радостите и тегобите на българската бохемистика" е книга за историята на българо-чешките преводачи и българо-чешките културни отношения. За проблемите и рецепциите на чешката литература у нас. Написана под формата на анкетни интервюта, тя представя портретите на личности, свързани с чешкия и български език.
Книгата започва с портрета на Васил Самоковлиев, определян от чехите като българския Дон Кихот. Вторият портрет в книгата е на Людмила Кроужилова, която е привлечена в България от стихотворението на Ботев "Хаджи Димитър", споделя авторът на изданието Емил Басат:
"Поетесата Кроужилова преподава чешки език повече от 30 години, с Ботев започва, но превежда и Яворов, и други. Организира множество вечери на големи български поети и писатели. Една от съавторките в чешко-българския речник на проф. Иванчев, който получава наградата на Чешката академия като най-добро издание на чуждестранен речник. Аз съм част от член-учредителите на "Бохемия клуб", благодарение на Величко Тодоров. Едно уникално създание, скоро се отбелязаха 30 години на този клуб. Добромир Григоров и Рада Железарова ни ги предаде Величко Тодоров."
Друга личност в книгата е Атанас Звездинов, който изпитва носталгия към Чехия, в която се е влюбил в студентските години, и твърди, че тя вече няма да бъде същата. Разказва за срещите му с Вилем Завада и Иржи Жачек. Включени са интервюта и на проф. Маргарита Младенова, чиято дисертация е посветена на Кирило-Методиевата традиция в чехословашката езикова област, както и на професор Жоржета Чолакова, която създава списание "Славянски диалози". Във финала на книгата, но, разбира се, не на последно място, се включва и Борислав Борисов, който превежда игрални, детски и документални филми за БНТ.
Премиерата на книгата "Радостите и тегобите на българската бохемистика" е на 31 октомври в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Снимка – Ангелина Грозева
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg