Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Война за живот

Снимка: архив

Светът днес е разтърсван от няколко локални войни. С новини от тях преливат световните, а и нашите медии. На заден план остават едни други войни – войните, които милиони хора на планетата водят за живота си в битки не срещу куршумите. Борят се с бедствия и климатични промени – със земетресения, суша и наводнения. 

В нашата страна ние водим много войни – с безумията по пътищата, с домашното насилие, с бедността. Въобще много войни.... Войни за живот! 

Миналата седмица бе спечелена една от многото битки в една от тези войни. Над 550 български деца, както и възрастни, които имат нужда от ентерални храни, ще ги получават като грижа от държавата, вместо да чакат на дарителски кампании. След месеци настояване пред институциите НЗОК прие, че малнутрицията (недохранването) при определени заболявания е достатъчно основание, да се реимбурсират медицински храни за такива пациенти.

Тази победа се дължи на усилията на много хора и организации. На първо място, заслуга имат експертите от  Национална мрежа за децата (НМД) и  Сдружение Общност "Мостове".

В предаването "Познати  и непознати", излъчено на 23 октомври 2023 г., говорихме за децата с увреждания и хората, чийто живот зависи от хранене с  медицински  храни и от специални грижи. Говорихме и за войните на близките им с институциите. Наши гости в студиото бяха докторът  по генетика и молекулярна биология Антоанета Тончева, която е и част от екипа на Университетската болница в Регенсбург, Германия  и Антоанета Иванова, председател на Национална мрежа за децата. По телефона се свързахме и с Боряна Драганова от Сдружение Общност "Мостове" , което обединява близки на хора със специални потребности.

Решаването на какъвто и да е проблем започва със събиране на информация и анализ на данните. За малнутрицията в България статистика няма.  

“Просто защото такива данни никога не са събирани. В България никой никога не се е интересувал“, казва д-р Антоанета Тончева от Сдружение Общност "Мостове".

"Касата заплаща за 7 заболявания, който са сравнително по-популярни, а голям брой пациенти не могат да ползват правото си на реимбулсиране на храни“, допълва Антоанета Иванова, председател на НМД. 

Чуйте подробности в звуковия файл.  

Включването в Списъка на заболяванията на НЗОК на два нови кода, по които Касата заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и медицински храни, е "малка крачка и голям успех", според Боряна Драганова, активист на Сдружение Общност "Мостове" и родител на пораснало вече дете със специални потребности. За нея обаче е важно какво от тук нататък ще последва и в какви срокове. Разговорът с нея започва малко нестандартно за подобни теми – със стихове.

Повече чуйте в звуковия файл.   

Колко важни за хората с малнутрицията са тези два кода – Е43 и Е44.0, можете да чуете в останалата част от разговора с  Антоанета Иванова и д-р Антоанета Тончева. 

Повече подробности чуйте в звуковия файл. 




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15