Националното самочувствие, културните постижения и инвестиционният интерес към страната ни са тясно свързани с икономическото благосъстояние на една нация. Тази връзка често изисква внимателен анализ и разбиране на психологическите и икономически фактори, които го формират.
Илияна Шмателка, бизнес консултант и опитен мениджър, сподели своето мнение по въпроса в ефира на предаването "Нашият ден". Тя подчертава важността на бизнес лидерството и управляващите фигури във всяко общество. Техните решения и действия имат директен отражение върху икономическата стабилност и просперитет на страната.
По нейните думи съвременният свят изисква хора, които са не само компетентни в своята сфера, но и обладават инициатива, креативност и смелост да защитават своите мнения. Това е важно не само в бизнеса, но и в обществения живот като цяло. Според нея връзката между индивидуалната инициатива и икономическата е очевидна.
Интересен въпрос, на който Шмателка отговаря в предаването, е защо много българи постигат по-голям успех в чужбина, отколкото в родната си страна. Тук тя подчертава "липсата на самочувствие и оценка в собствените си умения като един от факторите, които могат да обяснят тази динамика". Според нея самочувствието и вярата в себе си играят ключова роля в предприемачеството и личния успех.
И така, въпросите, повдигнати от Илияна Шмателка, са от съществено значение за разбирането на връзката между националното самочувствие, културните постижения и икономическия интерес към страната ни.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Снимки: БНР, Pixabay
Речникът на Кеймбридж обяви manifest за дума на годината за 2024 година. Глаголът manifest е част от английския език и означава да демонстрираш нещо, което е очевидно, чрез знаци или действия – според описанието му в речника на Кеймбридж. В наши дни обаче думата вече описва позитивното мислене, което сбъдва желания и убеждението, че можеш със..
В рубриката "Времето на редактора" ви разказваме за Третата национална среща на ученическите съвети, която ще се проведе в град Пловдив. Това събитие е част от дейностите на Националния ученически парламент – мрежа, обединяваща ученически съвети и парламенти от цяла България, с цел ефективен диалог с институциите. Националният ученически..
Днес темата за подготовката на кадри, които да отговарят на нуждите на съвременния бизнес, е по-актуална от всякога. Каква е ролята на държавата, общините и бизнеса в този процес? Как върви изграждането на иновативни училища и СТЕМ центрове, които да мотивират учениците да изучават дисциплини като мехатроника, роботика, изкуствен интелект и..
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и..
Харуки Мураками, един от най-четените съвременни писатели, спряган многократно като следващ носител на Нобеловата награда за литература навърши 76 години...
На 27 януари се навършва 1 година от смъртта на актьора Славчо Пеев. Спомняме си за него със записи от Архивния фонд на БНР. Светослав Пеев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg