Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваня Нушева: Работата на избирателните комисии беше проблемът в изборния процес

Първан Симеонов: Много от недействителните бюлетини са грешки на самите избиратели

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

В неделя отново очакваме напрежение и вълнения в страната. Изборите са пред вратата и всички се интересуваме какво да очакваме от втория тур на местния вот.

По-рано премиерът Денков направи следното изказване: "Правителството ще направи всичко необходимо за честното протичане на втория тур на местните избори в неделя!“. Защо обаче правителството не направи всичко необходимо да осигури честното провеждане на изборите още на първия?

Думите на Ваня Нушева, доктор по политология и експерт от организацията "Прозрачност без граници", добавят нови позиции в дебата. Тя подчертава, че проблемите в изборния процес не засягат само правителството, но и изборната администрация. Най-сериозният проблем, според нея, се изразява в начина, по който секционните избирателни комисии функционират. Често срещаните проблеми включват липса на добро обучение на членовете на комисиите и тяхната политическа партийност.

Нушева смята, че е необходимо подобрение на начина, по който се обучават секционните комисии и споменава предложението на "Прозрачност без граници" за въвеждането на регионални преброителни центрове, които биха предотвратили манипулации и грешки при гласуването.

Първан Симеонов

Друг експерт, Първан Симеонов от агенция "Галъп", предоставя съвсем различна перспектива. Той отбелязва, че много от недействителните бюлетини са по-скоро резултат на грешки от страна на самите избиратели. Симеонов подчертава регионалните различия и демографските фактори като фактори, влияещи на изборния процес. Той изразява съмнение по отношение на способността на страната да разпространи знания за изборния процес и насърчава правилното гласуване.

"Голяма част от недействителните бюлетини са грешка на избирателя. В България имаме застаряващо население и сериозни регионални неравенства. В избирателните комисии отиват един хора, за които това е просто приход – няколкостотин лева на ден плюс сандвич. Тези хора разсъждават така!", посочва той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12