Преди 30 години след много усилия на видни личности и общественици у нас беше създадено SOS Детско селище в Трявна. За първи път отглеждането на деца, лишени от родителска грижа, бе поставено на нова основа. На тях бе осигурена нормална семейна среда, която им създаде сигурност, уют и възможност за правилен растеж. Оттогава до днес над 200 деца и младежи са получили адекватни грижи, любов и подкрепа в първите си стъпки извън селището. Затова и цялата 2023 година преминава под мотото "Окрилени от обичта".
За усилията през години и дадената любов в "Познати и непознати" разговаряме с Иван Христофоров, дългогодишен негов директор, и с Мартина Ганчева - Бакърова, която е израснала в селището.
"30 години са много време и някои от нещата се позабравят. Но историята на селището започва от прегърнатата от местната общност идея. Трябвало е да се преодолеят много предразсъдъци, но след след толкова години отчитаме, че това е било на ползу роду. Над 200 деца, които дори имат вече свои семейства, израснаха тук", казва Иван Христофоров.
Едно от децата, вече млада жена, е Мартина Ганчева - Бакърова. Тя работи като музикален терапевт на хора с увреждания и деца и младежи в риск.
"Важно е да предадеш нататък полученото добро", посочва тя.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg