Изложбата "Festina Lente", което от латински се превежда като “Бързай бавно”, с бързо-бавното участие на Теодора Козман, Ада Мунтеан и Александра Чаушова се откри в галерия "Еспас Ентермедиер", Брюксел.
Авторките са обединени от идеята за бавното творене като контрапункт на забързаността на съвременното съществуване.
Теодора Козман представя серия фотографии, в които съзерцанието на ежедневното го превръща в събитие. Ада Мунтеан излага инсталацията “Липсата на желание”, свързана с тази така централна за будизма идея.
Александра Чаушова показва серия рисунки-автопортрети като екзотични птици, в които остротата на наблюдението и детайлът се съчетават със самоирония по отношение на позицията на художника.
Чуйте разговора с Александра Чаушова
Тази година посвещаваме Академия комика, литературния салон на редакция "Хумор и сатира", изцяло на класическата литература, на онази, хубавата литература, в която можем да се потопим като в повтарящ се сън, в детски спомен, в приятно мечтание… четем, откриваме, преоткриваме, препрочитаме класиката. В неделя, 16 март, разлистваме творчеството на..
Чавдар Гюзелев представя новата си изложба под името "Насред илюзиите". Картините, които показва в галерия "Ракурси", са правени в последните години и са в различни стилистични и пластични посоки. Експозицията може да се раздели условно на две части. В основното пространство преобладават творби, чийто фон е черен. В по-малката част на галерията..
29-ият София филм фест за първи път представя специална програма от филми и дискусии, озаглавена "Двигателят на истината". Партньор е Британският съвет в България. Основната тема е противодействие на дезинформацията и насърчаване на социалното сближаване в Централна и Източна Европа. Целта на инициативата е да развива критично мислене и да..
В епизод 582 "Трамвай по желание" прави поклон пред паметта на забележителния театрален творец Димитър Еленов. Може би най-впечатляващият паметник на големия актьор, режисьор и педагог е изданието "Свободен, по-свободен, Димитър", подготвено и осъществено от съпругата му Розита Еленова. Успоредно с книжното издание се появи и..
Книгата на Адам Ръдърфорд "Кратка история на всички, които някога са живели" е преразказаната от информацията в нашите гени човешка история. Тя отговаря на много въпроси, обединени от самия автор Ръдърфорд около две теми: Как се озовахме тук? Кои сме сега? Генетиката на човека е онова наследство, което никой, дори при много пагубно лекомислие, не..
Тоби Драйвър , създателят на митичните чудовища Kayo Dot и maudlin of the Well , един от най-оригиналните композитори в съвременната американска..
На 21 февруари 2025 година бе реализиран новият албум на легендарната джаз фюжън група "Йелоуджакетс". 27-ият студиен албум на двукратните носители на..
Документалният филм "Артисти за деца" със сценарист и режисьор Елена Панайотова ще бъде показан премиерно в програмата на 29-ия Международен фестивал..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg