Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на негласуването и "нямото мнозинство" – къде да търсим причините?

Д-р Пламен Димитров и водещата Мария Мира Христова
Снимка: БНР

Можем ли да определим нещо като култура на вота? Наследствен синдром ли е той, резултат от спонтанни решения или нещо друго?

Гост в "Нашият ден" е психологът д-р Пламен Димитров, който анализира поведението и профила на "негласуващите".

По думите му на този балотаж за местни избори през 2023 година наблюдаваме изборна активност, която, за съжаление, не отразява участието на голяма част от гражданите. Докато само 25% от софиянците с право на глас са участвали в гласуването, 5% и повече са изразили своето отрицателно мнение, като са заявили, че "не подкрепят никого". Според него този феномен, известен като "нямо мнозинство", предизвиква сериозни въпроси относно легитимността на избраните представители.

Д-р Пламен Димитров, психолог и анализатор на избирателното поведение, коментира този проблем в интервю за предаването "Нашият ден". Той подчерта важността на разбирането на доминиращите фактори, влияещи на избирателното поведение, и на необходимостта от системни изследвания, които да го анализират в дълбочина. По думите му социологическите допитвания не са достатъчни, и е необходимо да се анализират по-фундаментални аспекти, за да се разберат закономерностите и връзките между тях.

Д-р Димитров се спря и на въпроса за междупоколенческия пренос на културата на негласуването. Той отбеляза, че ако родителите не са гласували и са споделяли тази практика с децата си, то това може да създаде корелация и да предаде "културата на негласуването" на следващите поколения.

Интересен факт, подчертан от доктор Димитров, е, че най-голямата част от негласуващите са бедстващи хора, съставляващи 42% от тази група, но друга част от негласуващите обратно – са успешни хора, които се справят с живота си.

Психологическият анализ на д-р Пламен Димитров ни предоставя вълнуваща перспектива върху културата на вота и избирателното поведение на гражданите през местните избори през 2023 година. Той ни напомня за необходимостта от обстойно изследване на тези въпроси и от развитие на стратегии за стимулиране на избирателната активност и участие в демократичния процес.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25