Италианският клавесинист Фердандо Де Лука издаде най-новия си албум, в който е осъществена световната звукозаписна премиера на "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж (ок. 1700-1761). Изданието на автора, което е публикувано през 1738 г. в Париж, всъщност е единствената му книга, макар и, както става ясно от заглавието на тома, Жолаж най-вероятно да е възнамерявал да издаде още свои творби за инструмента.
Много малко се знае за живота на Жолаж. На корицата на колекцията му той е обявен като "бивш органист на краля на Полша". Предполага се, че назначението е било по времето, когато крал Станислав Лешчински е в изгнание във Франция, и службата на Жолаж най-вероятно е приключила през 1733 г. със завръщането на монарха в Полша. Известно време след това композиторът е учител по клавесин в аристократични домове в Париж, а от 1740 г. е органист в базиликата Нотр Дам де Виктоар – пост, който заема до смъртта си.
Албумът, който е издаден от компанията Brilliant Classics, не е първият случай, в който Фернандо Де Лука възражда рядко изпълнявана музика. За същата компания музикантът вече е записал и цялостните опуси за клавесин на почти неизвестните Кристоф Граупнер и Кристоф Моаро. Изпълнителят е сред най-ярките италиански клавесинисти през последните десетилетия. Роден през 1961 г. в Рим, той постъпва в консерваторията "Санта Чечилия" едва на 14-годишна възраст. Освен активната си изпълнителска кариера, която го отвежда в цяла Европа и Северна Америка, Де Лука се изявява и като композитор на музика в бароков стил и е член на композиторското общество Vox Saeculorum.
Този вторник (7ноември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на Фернандо Де Лука на произведенията от "Първа книга с произведения за клавесин" от Шарл-Александр Жолаж.
Снимка – brilliantclassics.comЛюбимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона. Двамата представят втория албум с авторска музика на Михаил Йосифов & Новините в джаза: "Шипков мармалад". Не пропускат да поканят слушателите на концерта на формацията на 30 март в Sofia Live..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg