Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носителят на наградата "Сервантес" Рафаел Каденас се представя в България

В испаноезичния център на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски" се проведе дискусия за личността на поета Рафаел Каденас, носител на наградата "Сервантес" за 2022. 

Рафаел Каденас е венецуелски поет, есеист и университетски професор. Поезията му е свързана с философската мисъл и дълбокия анализ на реалността чрез лириката. Събеседването е в рамките на дейностите, организирани по случай испанското председателство на Съвета на Европейския съюза – разказват венецуелския писател и литературен критик Хуан Карлос Мендес и Мария Луис Сантос, директорка на Испанския културен институт. 

"Да спечели тази награда за Каденас не беше просто нещо, неговата поезия е специфична и особена. Оригинална поезия, която не се очаква от латиноамерикански поет. Тя е с ориенталски привкус. Изключителното качество на неговата поезия спомогна за наградата. Важното за мен за Каденас е уроците, които ми е давал за живота. 

Той казва, че "Страданието и болката идват от едно непълноценно общуване с реалността, защото тръгваме с предразсъдъци към тази реалност. Той казва, че важното в живота е мистерията и тайнството. А мистерията е в ежедневните ни действия, така че това е поет, който мен ме научи да живея живота с учудване."

Каденас е удостоен с националната награда за литература на Венецуела през 1985 г., през 2018 г. е получил наградата "Кралица София" за иберо-американска поезия, а през 2022 г. стана първият венецуелец, получил наградата "Сервантес“. Той пишеше освен по социални и граждански проблеми, и любовна лирика. Има преведена книга на български език.

Превод в ефир – Боряна Дукова.

Повече чуйте в звуковия файл.

Снимки – Институт Сервантес и Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25