Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От борбата за дете към борбата за образование. Пътят на един учител

Снимка: Личен архив

Дана Стойнова е учител в училище в с. Ръжена, Казанлъшко, където преподава на деца от ромски произход. Нейната роля не се ограничава само до преподавателска, тя често се изпълнява и като родител, довереник и приятел на децата. В интервю за "Нашият ден" Дана разказва как посреща трудностите в своята професия, как взема важни решения и как постига своите добри намерения, които реализира в класната стая.

Едно от ключовите моменти в живота на Дана, което вдъхновява нейната работа като учител, беше нейният личен път към осъзнаване и решение да стане учител. Тя споделя, че след години на борба с инвитро процедури и чакане на дете, стигнала до точката, в която осъзнала, че независимо какъв ще бъде изходът, искала да се ангажира и да помага на децата по някакъв начин. Този идея бързо се превърнала в желание да стане учител, и изглежда съдбата я подкрепила в този избор.

Дана подчертава, че днес много се говори за желанието и високата стойност на професията на учител. Този избор на кариера съвпада с момента в нейния живот и става част от нейната същност. Тя вижда в учителската професия възможността да помага на другите, особено на децата, които имат нужда от подкрепа и насоки.

Когато Дана стъпва на прага на училището, изпитва страх от неизвестното и се тревожи дали децата ще я приемат. Но магията се е случила мигновено. Тя споделя, че нейните ученици я приели като родител, наставник, приятел и съмишленик. Този уникален баланс и хармония в отношенията с учениците си идвали природно и се превърнали в източник на вдъхновение и мотивация за нейната работа.


За мнозина от децата, с които Дана работи, растежът става без присъствието на биологичните им родители. Вместо това, те научават да виждат учителя си като заместител на родителите си и наставник, който ги насочва в живота.

Дана Стойнова съчетава професионалния и личния си опит, за да създаде учебна среда, в която децата се чувстват обичани, подкрепени и вдъхновени да постигат успехи. Нейната история е пример за това, как едно човешко преживяване може да формира и промени живота на много други хора.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31