Като дете английският комик Робин Инс ненавиждал природните науки, а днес заедно с физика Байън Кокс са сред звездните комуникатори на науката. Двамата са водещи на един от най-известните и обичани научнопопулярни радиопоредици – "The Infinite Monkey Cage" ("Безкрайната маймунска клетка").
Освен водещ и презентатор, Инс е автор на редица книги сред които "Колко е важно да бъдеш любопитен" – нещо като обяснение в любов към науката, любознателността и любопитството. Именно любопитсвото ще е фокусът на неговата презентация и то не като "запазена територия” за учените, а като интелектуално приключение за всеки жаден за знания. Ще стане въпрос за ума на великите учени, за ползите от съмнението, за признанието, че не знаем всичко, и за необходимостта да запазим детското любопитство през целия си живот.
Не по-малко вълнуваща е презентацията на Роберто Трота за една от най-силните връзки на хората – тази с нощното небе. Небе, което все по-малко виждаме заради светлинното замърсяване.
А след разходка сред родната галактика предстои спускане до една също толкова неизследвана Terra Incognita – каквато са дълбините на океанското дъно с морската изследователка Луиз Алкок.
На далеч по-познатото море от дезинформация е посветен панелът с български лектори: Никола Тулечки, Миролюба Бенатова, Милена Якимова и Енея Георгиева. Темата ще присъства и в изложбената зала, където ще можете да насочите фенера на информираността към абсолютно противоположни гледни точки на една и съща новина и да проследите връзката между научен факт и медийно отразяване и колко близки и далечни могат да бъдат те.
Чуйте повече за програмата на есенния форум на Рацио на 11 ноември, събота от Никола Кереков.
Снимки – Рацио форум
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните..
Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението..
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg