"Джаз+Дуенде" на 13 ноември в първата си част е свързан с литературата. Новият Нобелов лауреат Юн Фосе е и автор на част от текстовете на "Вятър и Слънце" – новият албум на сънародничката му Синике Лангеланд. Такова сътрудничество отдавна не е изненада и не заради присъждането ѝ през 2016 на Боб Дилън. Нейният носител за следващата 2017, Казуо Ишигуро, от 2007 пише песни за Стейси Кент, които на 5 март 2024 ще бъдат издадени от "Фабер" в сборника по името на тази, която ще си припомним сега – "TheSummerWeCrossedEuropeintheRain". "Напоследък си изградих реноме на разказвач на истории, но всичко започна с текстове на песни" – признава Ишигуро. Да напомним ли, че Стейси е Рицар на Ордена на изкуствата и литературата на Франция от 2009? Съвременният португалски поет Антонио Ладейра също твори заедно с нея – 2013 излиза песента им "OComboio”, също част от плейлиста ни.
Съвременни са и текстовете на италианската поетеса Патриция Валдуга, която ги рецитира и припява на бандонеона на Даниеле Бонавентура. Един от "прокълнатите" поети отпреди век и нещо обаче е част от новия репертоар на челиста Матио Саглио, който сме ви представяли тук с нарочно интервю (Верлен, "Грийн“).
Продължението е с двама автори, които също сме представяли тук на живо. Първият, португалецът Жулио Ресенде, си играе с текста на "AlltheThingsYouAre", обръщайки се към любим квартал от родния му Лисабон, Алфама ("Всичко, което е Алфама“). Вторият е кубинецът Алфредо Родригес с Бетовен, като класика за всички малки пианисти. След него сънародникът му Гонсало Рубалкаба се обръща към друга класика отпреди половин век, "Тук, там и навсякъде".
Финалът е само няколко години след написването ѝ от Ленън – Маккартни – на концерт от Лондон слушаме още една тяхна песен с три бразилски вокала – Гал Коста, Жилберто Жил и Каетано Велозу.
Снимка – стоп-кадър YouTube
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg