"Катерина Медичи от Горно Усойно" на Людмила Андровска е сборник с 12 разказа, които вървят един след друг, сякаш са една история – един роман. Героите на тези разкази не се забравят лесно. Изграждането на характерите е едно от водещите начала на автора. Людмила Андровска като че се е опряла на два здрави бряга – Йовков и Маркес. Мистичното се преплита с предметното и битовото – един жив свят.
Людмила Андровска e родена в София. Завършила е Полиграфическия техникум “Юлиус Фучик” и ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, специалност “Български език и литература”. Сценарист е на ТВ новелите “Не мога да заплача” и “Риск”, както и на двусерийния ТВ филм “Вечери в Антимовския хан”, с участието на най-големите български актьори – Невена Коканова, Георги Георгиев-Гец, Наум Шопов, Васил Димитров, Васил Банов, Васил Бинев, Мария Каварджикова и др.
През 2001 г. издава първия си роман "Хаос", а през 2008 г. – двуезичния литературния сценарий "Данте” (на български и английски). През 2015 г. излизат сборникът ѝ разкази "Което си отива" и немското издание на романа "Хаос“. През 2016 г. излиза и второ издание на "Хаос“, преведен вече на сръбски и английски. През 2020 г. от ИК "Знаци" излиза романът ѝ "Мария Тертер – Царицата".
Ето какво споделя авторката в "Артефир" – за книгата, за своите герои, за писането и за учителите:
"Разказите са 12, както са 12 месеците в годината, знаците в Зодиака и апостолите. Подредбата на разказите, за да звучат като цялостна история, и изборът на заглавието са на моя редактор и издател Румяна Емануилиду.
Героите ми претърпяват катарзис, който най-силно си личи в единия от разказите "Душата на Евдокия". Може би защото влагам много емоция в писането и всяко нещо, което правя, разказите се приемат като действителни истории, даже един литературен критик беше написал, че разказите ми са автобиографични, което не е така. А хепиендът не е задължителен. Истината и само истината.
Не се състезавам и не се боря с никого, пиша си нещата, радвам се, че имам читатели и благодаря. Вътрешните битки вече са друго – има го при всеки творец.
Този сборник Румяна Емануилиду реши да издаде по повод моята кръгла годишнина, която е на 8 декември."
Людмила Андровска ще представи сборника "Катерина Медичи от Горно Усойно" на 7 декември 16-18 ч. на Международния панаир на книгата в НДК.
Чуйте разговора с писателката и сценарист Людмила Андровска в звуковия файл.
Поетесата и преводач Надя Попова пише за сборника: "Събрани в книга и особено подредени именно по този начин, 12-те истории, предимно от "зоната на здрача", са нещо като "Хаос-2", но вече самоорганизиращ се, изсветляващ, катарзисен.
В няколко от разказите водещ художествен похват е метафизическото светоусещане и повествование, създаващо атмосферата на своеобразен български "магически реализъм". /.../
Те (разказите – бел.ред.) са като части от едно голямо музикално произведение, примерно симфония или оратория, преливат един в друг. Някои от героите преминават от творба в творба, често (и според мен – неслучайно) носят едни и същи имена. Същото се отнася и за неназованата топонимия (оксиморон!) – града с хълма на люляците, оня град с двата парка… И това също е авторски патент на Людмила Андровска.
Следва да се отбележи завидното майсторство на Людмила Андровска в извайването на типажи, характери, ситуации. Нейният обусловен и от опита, и от таланта ѝ психологизъм, благодарение на който героите ѝ оживяват в словото. Богатството и прецизността на езика ѝ, владеенето на многообразни нюанси, създаващи една пълнокръвна, завладяваща проза. Ако Катерина Медичи от едноименния разказ е влязла в историята като знаменита отровителка, без преувеличение може да се каже, че книги като тази са истинска противоотрова в днешното ни деструктивно, завладяно от хаоса битие. Те утоляват духовната жажда на читателя, но събуждат и нова. Да се надяваме, че Людмила Андровска няма да ни държи жадни твърде дълго."
Снимка – изд. Знаци
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg