Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разговор с Ива Димитрова от Сдружение "За Земята"

Публични средства под лупата на гражданския мониторинг: Какво откриваме?

| обновено на 15.11.23 в 11:46
Снимка: naukamon.eu

В интервю за предаването "Нашият ден" Ива Димитрова, член на екипа "Икономическа справедливост" на Сдружение "За Земята", сподели важни аспекти от работата на техния екип и разкри някои от ключовите предизвикателства, пред които се изправят при проследяването на публични средства в сектор на енергетика, транспорт и отпадъци. 

"В нашия екип се занимаваме с проследяването на публични средства в секторите – енергетика, транспорт и отпадъци. От години следим различни фондове, наскоро започнахме и работа по граждански мониторинг на "зелената сделка". В момента работим в обединени с девет организации от общо седем различни страни в ЕС, като следим изразходването на публични средства по Плановете за възстановяване и устойчивост“, обяснява тя.

В предаването Ива Димитрова споделя и конкретни примери, които са били обект на техните изследвания. Тя обръща внимание на "ниското ниво на включване на гражданите в избора на реформите и на инвестициите", като подчертава, че и гражданите трябва да бъдат активни в този процес. Този проблем се наблюдава както от страна на обществото, така и от страна на управляващите, което показва необходимостта от създаване на платформи за гражданско участие и коментари.

"Примерът от България, който разгледахме, е свързан с възобновяеми енергийни източници в домакинства. Програмата, която разгледахме, предлага финансиране на соларни панели или соларни колектори за топла вода. За съжаление обаче самата процедура е направена така, че изключва енергийно бедни домакинства, от възможността да се възползват от това оборудване, тъй като е необходима първоначална инвестиция в оборудването, а след това хората чакат да им бъде възстановена. Друг проблем, който забелязахме по време на кампанията е, че липсва информационно кампания за него. Тя трябва да бъде по-таргетирана. Самата програма не е валидна и за нови сгради, тъй като едно от условията е да се предоставят сметките за електричеството за последните шест месеца."

В разговора Ива Димитрова даде примери за реализация или спиране на проекти в други държави, в които гражданско участие е играло важна роля. Тя призовава за по-широко разпространение на този модел в целия ЕС, като така гарантираме по-голяма прозрачност и отчетност при използването на обществени ресурси.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12