Доктор Виолета Азис е клиничен психолог, психодрама терапевт и специалист по групова динамика с над 10-годишна практика. Тя е ръководител на екипа в Центъра за психологична помощ към УМБАЛ "Лозенец", София. Заедно със своите колеги тя е част от груповите онлайн терапии за взаимопомощ в мобилното приложение за рак на гърдата BreastHelp.
"Нашата работа обхваща всички отделения и всички лежащо болни в болницата. Имаме над 25 клиники и отделения, някои от тях имат леглова база, а другите са приходящи. Като това е една част от работата, а другата част – с пациенти, които идват на свободен прием", казва тя.
От психологическата помощ се нуждаят пациенти, на които им предстои тежка операция или някаква интервенция, защото те са изключително тревожни, допълва клиничният психолог.
При пациентите с онкологични заболявания този вид психологическа подкрепа е много важна и трябва да върви успоредно с медицинското лечение. Проучвания показват, че когато на тях им е била оказана психологическа помощ, изходът от заболяването им е много по-добър, отколкото на тези, които не са имали такава подкрепа.
BreastHelp е първото работещо мобилно приложение за профилактика, скрининг и проследяване на пациенти с рак на гърдата в България с истинска социална значимост. Всеки пациент или лекар може безплатно да инсталира и да ползва приложението през медицинската платформа Haelee на всякакъв вид електронни устройства.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Наскоро в едни чудесни стари угари между Драгичево и Големо Бучино се проведе фазански лов-състезание, организиран за кучета, работещи със стойка, провеждащ се по правилата на "Свети Хуберт". Понеже кучетата са добри другари, те доведоха и стопаните си, та да ги покажат на събратята си, а и на зрителите. Сред тях пък бяха водещите на "И рибар съм, и..
В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" бе открита изложба, посветена на патачитра – древна живописна техника от Източна Индия. По думите на г-жа Сони Дахия , втори секретар и началник на посолството на Индия в България, патачитра е общото название за традиционна живопис върху свитъци от плат. Тя е характерна за индийските..
В първото есенно издание на "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН, с проф. Стоян Ставру , юрист и философ, разговаряме за продуктивността. Понятието Hustle culture (култура на "бачкането"/на постоянната заетост и амбиция) се отнася до онзи..
Журналистът, продуцент и медиен експерт Стойчо Керев е гост в "Нашият ден". Повод за разговор са неговите книга и филм, озаглавени, "Проект контрол. Скрити истини, които управляват света". Премиера – на 2, 3 и 6 октомври от 19 ч. в столичното кино "Люмиер". Представяния ще се състоят и във Варна и в Хасково, както и пред българската общност в..
Какви са новите технологии, които променят облика на градската среда? Какво е бъдещето на начина на живеене в големите градове, какво ще представляват "умните сгради", как те ще се "грижат" за бита и комфорта ни? В "Нашият ден" гостува Иван Велков , председател на Българската фасилити мениджмънт асоциация (ФИАБЦИ България). Повод за разговор е..
Пътуването на зрителите из историите на новото българско кино в рамките на 43-тата “Златна роза” във Варна завърши с един филм, който обговаря..
В авторския си концерт композиторът Александър Кандов се връща четиридесет години назад във времето, когато е живял и работил България. В програмата са..
За донорството, трансплантациите, обществените и институционални нагласи към този процес разговаряхме с акад. Чавдар Славов. Всъщност, урологът по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg