Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"2084. Краят на света" – роман за религиозния радикализъм

Романът "2084. Краят на света" от алжирския писател, романист и есеист Буалем Сансал вече е на книжния ни пазар, в превод на български от Радостин Желев.

Книгите на Сансал са цензурирани в Алжир заради критиките му към местнатат власт. Книгата "2084. Краят на света" е носител на голямата награда на Френската академия през 2015 година. Малко преди това, през 2012 г. Буалем Сансал е обявен за носител на Наградата на арабския роман, но паричната ѝ равностойност му е отнета поради посещението му в Израел, като гост на Йерусалимския писателски фестивал. 

Силно напомнящ за света на Оруел в "1984" не само със заглавието си, романът на Сансал разкрива отклоненията и лицемерието на религиозния радикализъм, който застрашава демокрацията като система.

Литературният наблюдател Гергана Рачева представи книгата в "Артефир", в разговор с Димитрина Кюркчиева.

Снимка – изд. Алтера

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новото издание на "Любовта е лудост" стартира във Варна

Днес във Варна започва Международният филмов фестивал "Любовта е лудост" . Фестивалът е основан през 1993 година . Програмата включва между 12 и 15 селектирани филма, произведени през последните две години, като в основата им стои темата за любовта . Тридесет и третото издание на МФФ "Любовта е лудост" ще се проведе в периода  22.08 - 31.08.2025 г...

публикувано на 22.08.25 в 10:50

Фолклорни носии и традиции се представят отново в Жеравна

В Жеравна започва Международният фестивал на фолклорната носия . Събитието се провежда по традиция в първата събота и неделя след празника Голяма Богородица. Фестивалът е създаден през 2008 година по идея на Христо Димитров – продуцент, хореограф и режисьор на Националния фолклорен ансамбъл "Българе". Редакторът Таня Любенова разговаря с..

обновено на 22.08.25 в 10:39

"Дни на студентската поезия и проза" в Хасково – четвърто издание на фестивала

В Хасковска област започва четвъртото издание на Националния фестивал  "Дни на студентската поезия и проза" . В рамките на форума за четвърти път ще бъдат излъчени и победителите от студентския литературен конкурс  "Проф. д-р Асен Златаров – Аура". Организатор на събитието е местното читалище  "Светлина – 1926" , а целта на конкурса е да предостави..

публикувано на 22.08.25 в 09:53
Снимката е илюстративна

Проблеми решаваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" сме готови да измислим решение, че даже и няколко, за всеки проблем. За някои по-заплетени проблеми ще предложим като на шега решения в неделя веднага след новините в 18 часа, за когато сме подготвили: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани от Морис Аладжем, чийто..

публикувано на 21.08.25 в 16:30